GiresunSağlık

GİRESUN KADIN DOĞUMDA LAPROSKOPİK AMELİYAT

Büyük şehirlerde yapılan kapalı rahim ameliyatı Giresun’da da yapılmaya başlandı.

Giresun Üniversitesi ile Giresun Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi arasında yapılan ortak kullanım protokolünün hayata geçmesi ile Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayan hastanede ilk kez kapalı rahim alınması (laparoskopik histerektomi) ameliyatı gerçekleştirildi.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Vehbi Yavuz Tokgöz ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sipahi tarafından operasyon başarı ile gerçekleştirildi. Böylece İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yapılan kapalı rahim ameliyatı Giresun’da da yapılmaya başlanmış oldu.

Yrd. Doç. Dr. Vehbi Yavuz Tokgöz, yaptığı açıklamada, ameliyatın başarılı geçtiğini, açık ameliyatla bir haftayı bulabilecek iyileşme sürecinin iki günde tamamlandığını ve hastanın günlük aktivitelerine hızla döndüğünü ifade etti. Daha önce bir çok jinekolojik operasyonun kapalı yöntemle yapıldığını bildirirken ortak kulanım sonrası ekipman eksiğinin hızla tamamlanması ile kapalı rahim alınması ameliyatının da başarılı şekilde gerçekleştiği belirtildi. Teknolojik gelişmelerden hastalıklarla mücadelede yararlanmamızın çok önemli noktalara geldiğini vurgularken, ilerleyen yıllarda hastanemizde de kapalı ameliyatların daha ileri düzeyde uygulanacağını kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir