Giresun

GİRESUN ESNAFI CANSUYU ALAMADI

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun TBMM’ye verdiği soru önergesine verilen cevap, Türkiye’de ve Giresun’da esnafının içinde bulunduğu durumu ortaya koydu.  Bakanlar Kurulu kararıyla uygulanan kararname kapsamında;30 bin TL limitli faizsiz kredi için başvuran esnaf sayısı tüm Türkiye’de 39.360’da kaldı. Giresun’da ise sadece 569 esnaf kredi başvurusunda bulundu.

DSC_0149

BEKTAŞOĞLU’NUN ÖNERGESİNE CEVAP ESNAF GERÇEĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI

 Bunun nedeni, krediden yararlandırılacak olan Giresun Esnaf Odası’na kayıtlı 13 bin kayıtlı esnaf içinde kararnamede tanımlanan ‘borçsuz, hakkında icra takibi olmama, banka ve diğer kredi borçlarını tamamen ödemiş olma’ gibi koşullara uyan esnafın olmaması.

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, esnafın bu durumunu dile getiren önergesinde; Giresun’da bir yıl içinde 512 esnafın işyerini kapatıp kepenk indirdiğini, 33 bin dolayında esnaf için icra takibinin sürdüğünü, 7  bin dolayındaki esnafın da henüz icraya intikal etmemiş ödenmemiş çek-senetleri bulunduğunu belirtti. Bektaşoğlu, Türkiye’de de durumun pek farklı olmadığını, Başbakandan kararnamenin kapsamını genişletilmesini ve zor durumdaki esnafa da faizsiz kredi verilmesini istedi.    

Ancak Başbakan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen cevapta bunun uygun olmadığı ve esnaflara bankacılık mevzuatları çerçevesinde geri dönüşümü sağlamak için yapılan uygulamalar ve kefalet sistemiyle kredi verildiği görüşüne yer verildi.  

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

BEKTAŞOĞLU:30 BİN TL’Yİ ESNAFA ÇOK GÖRDÜLER

Bu duruma tepki gösteren Bülent Bektaşoğlu, “Hani bu krediler cansuyu olacaktı? Boş çıktı. Bu hükümet 30 bin TL’yi bile esnafımıza çok gördü. Bankacılık yasasını gerekçe göstererek talebimi reddediyorlar. Kredi, icralık, çekini, senedini ödeyemeyen, kredi borcu kıskacındaki esnafa lazım. Ama bunların uyguladıkları sistemde  emeği, alınteri ile evine ekmek götürmeye çalışan esnaf kardeşlerimizin koruma kollama yok,  yok etme var. Üretime, istihdama karşılar.  Esnaf dostu değiller, esnaf düşmanılar” dedi.
Bektaşoğlu, “önergem kabul edilmiş olsaydı,  hem esnafa can suyu olacak bir kredi imkanı doğacağını, hem de bu kaynak piyasalara yansıyacaktı, yeniden bu konunun takipçisi olacağım” diye konuştu.

Öte yandan Başbakanlığın Bektaşoğlu’na verdiği cevaba göre, Türkiye’de 30 bin TL faizsiz krediye başvuran ve koşulları uyarak krediden yararlanan esnaf sayısı 39.360’da kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir