GiresunManşet Üstü

GİRESUN ÇOCUK DOSTU KENT…

GİRESUN'UN ÇOCUKLARINA HİZMET İÇİN 500 BİN DOLAR DESTEK GELİYOR

Belediye ile UNİCEF, çocukların toplumdaki önemini artırmak ve kendilerine sosyal ortam oluşturmak amacıyla protokol imzaladı. Protokole göre, Giresun Belediyesi'ne 2 yıl içinde 500 bin dolar kaynak aktarılacak.
Başkan Aksu'nun makamında gerçekleşen imza töreninde konuşan, UNİCEF Koruma Bölümü Başkanı Severine Jacomy Vıte, “Dünyada 100’ün üzerinde ülkede çocukların haklarını korumaya ve çocuklara yönelik uygulamalar gerçekleştirmeye kendini adamış şehir ve yerel yönetimler ile Çocuk Dostu Şehir projesi protokolleri imzalayarak, o şehre destek ve katkı sağlıyoruz. Giresun’da da son birkaç yılda çocuklara yönelik gerçekleştirilen bir çok uygulama dikkatimizi çekti ve Türkiye’de sadece 8 şehir ile imzaladığımız bu protokolü Giresun ile birlikte de yürütme kararı aldık. Bu protokol kapsamında Giresun’da yapılan uygulamalara sağlamayı düşündüğümüz Proje kaynağı 2 sene için 500 bin dolar civarında olacak. Projede Yerel yönetimlerle birlikte çocuk dostu alanlar tespit edilecek. Oyun alanları, kütüphaneler, toplum merkezleri oluşturulması için gerekli ihtiyaçlar yerel yönetime gönderilecek. Bu projenin kaynakları Unicef Türkiye Milli Komitesi ve İkea tarafından sağlanacak.” dedi.

Başkan Aksu ise Giresun’da bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirterek şunları söyled: “5 yıllık görev süremizce geleceğimizin teminatı çocuklarımız için birçok hizmete imza attık. Örnek verecek olursak geçtiğimiz 5 yıla kadar yapılan çocuk parklarından daha çok çocuk parkı yaptık. Çocuklarımızı bilgilendirici eğitici çizgi romanlar ve boyama kitapları çıkardık. Yine ülkenin dört biryanındaki ihtiyaç sahiplerine kitap ve oyuncak desteği sağlamak için Kitap ve Oyuncak Kumbarası yaptık ve bunun patentini de aldık. Bu kitap ve oyuncakları Türkiye’nin dört bir tarafına yaydık. Ayrıca Otobüs durağı şeklinde bir sokak kütüphanesi yaptıktık. Konservatuarımızda 75 olan öğrenci sayısını yaklaşık 2 bine çıkardık. Çocuklarımıza halk dansları ve müzik eğitimi veriyoruz. Yine çocuklarımıza yönelik tiyatro oyunlarımız, konserlerimiz ve etkinliklerimiz oluyor. Unicef tarafından “Çocuk Dostu” unvanına layık görülmenin ve şehrimize yeni kaynaklar kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

qv9ej681lw7fo6c2h8z2kr

Konuşmaların ardından Aksu ve Vite, “Çocuk Dostu Şehir” protokolünü ve şehre aktarılacak kaynakların sözleşmelerini imzaladılar. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir