AktüelGiresun

GİRESUN ADASI’NA HERKÜLLÜ AMAZONLU TANITIM

40 dönümlük bir alanı kapsayan ve üzerinde kendine özgü bitki ve ağaçlar ve 26 kuş türü ile manastır harabesi, şarap fıçıları, gözetleme kulesi, antik çağ kalıntıları, surlar gibi tarihi kalıntıları barındıran, Miteolojik öykülerde yer alan Giresun Adası'nı turizme kazandırılmasına yönelik yeni bir proje daha başlatılıyor. Proje kapsamında, miteolojik bir ortam yaratılarak, Herkül’ün Altın Postu ararken adaya gelmesi, Amazon Kadınların öyküleri ve adanın geçmişinde yer alan diğer konular düzenlenecek gemi turlarıyla gelen ziyaretçilere görsel ve işitsel araçlarla anlatılacak.

2015-105-4

HEYET ADADA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Hasan Karahan’ın talimatları doğrultusunda oluşturulan Vali Yardımcısı Cahit Karatepe başkanlığında bir kurul; gerek tarihi ve kültürel gerekse doğal değerleri itibariyle, il ve bölge turizmi açısından lokomotif görevi görecek bir destinasyon niteliğindeki Giresun Adasıyla ilgili yapılacak çalışmaları, yerinde incelendi.

Proje, Herkül'ün altın postu aramak için Giresun Ada’sına gelmesi ve amazon savaşçılarının Ada’da yaşadığı konusunda mitolojik efsanelerin canlandırılması, Ada’daki arkeolojik kalıntıların turistlere sergilenmesi, barındırdığı kuş türlerinin kolayca izlenmesini gibi konuları içeriyor. Adayı gezen Vali Yardımcısı Karatepe ve beraberindekiler, turizm sezonuna yetiştirilmeye çalışılan projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundular. Projelerin hayata geçirilmesi, Ada ulaşımı için düşünülen tekne turları konuları görüştüler.

2015-105-2

 Ada’daki incelemelere, İl genel Meclis Üyeleri Çetin Çakıroğlu ve Durmuş Canikli, Müze Müdürü Hulusi Güleç, DOKAYatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Murat Aladağ, İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Fatsa, GİRTAB Müdürü Tamer Uzuner, Giresun Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi Şube Md. V. Muazzez Özdemir Erdoğan katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir