GiresunManşet Üstü

GANİRE PAŞAYEVA FAHRİ HEMŞERİMİZ…

O, "BİR DOST İLE GİRESUN'U SEVDİ", GİRESUN DA O'NU SEVDİ VE HEMŞERİ İLAN ETTİ 

Giresun Belediye Meclisi, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Temsilcisi, hukukçu, hekim, gazeteci ve siyasetçi Ganire Paşayeva’yı, ilimizin tanıtımına katkılarından dolayı Giresun’un Fahri Hemşerisi olması kararını kabul etti.

Belediye Başkanı Kerim Aksu başkanlığında yapılan toplantıda, Ömer Cinel tarafından bu konuda verilen önergenin gerekçesi okunarak oylama yapıldı.

Önerge, CHP ve Ak Parti’li üyelerin tamamının oylarıyla kabul edildi.Paşeyava’ya hemşerilik beraatı şubat ayı içinde düzenlenecek olan törenle verilecek

       DSC_02351AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİGANİRE PAŞAYEVA ARTIK GİRESUNLU…     Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın davetiyle sık sık Giresun’a gelen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva,  geçen hafta Rektör Attar’a ithafen yazdığı ve Giresun’u anlattığı “Bir dost ile sevdim seni… Giresun” başlıklı yazıyla herkes gibi Giresun Belediyesi’nin de takdirini kazandı.

Ömer Cinel tarafından verilen önerge ile Paşeyava, Fahri Hemşerilik’ beraatıyla ödüllendirildi.

 Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Dost ve kardeşi ülke Azerbaycan’ın milletvekili olan Sayın Paşeyava’nın ilimize olan ve her fırsatta dile getirdiği sevgisini takdir ediyoruz. O zaten bir Giresunlu idi, bu beraatla birlikte kardeşliğimizi daha da pekiştirdik” dedi.

Mecliste, okunan gerekçede,şu görüşlere yer verildi:

Tarihsel bir misyon olarak iki ulusun tarihindeki en büyük kesişim olan ‘’Bir millet iki devlet’’şiarıyla bu misyonu içselleştiren Giresun’umuz Azerbaycan’ın Şeki şehri ile yıllardır kardeş şehir olarak üst düzey ilişkiler kurmuş ve geliştirmiştir.Giresun ile Azerbaycan arasında kökü binlerce yıla taşınmış kardeşlik ve dostluk ilişkilerimiz şehrimiz için dost bir sedanın kalemiyle daha da ileri götürecek bir aşamaya gelmiştir.

Kardeş ülke Azerbaycan topraklarında doğmuş ve o ülkenin parlamentosunda 3 dönemdir milletvekili olarak görev yapan aktivist, entellektüel, yazar, aydın ve çağdaş bir Türk kadını olan Sn; Ganire PAŞAYEVA şehrimizin tanıtımı amacıyla içeriği kültürel, sosyal, siyasi, edebi metinlerle desteklenen ‘’BİR DOST İLE SEVDİM SENİ… GİRESUN’’ isimli bir yazı kaleme almıştır.

Yazının içeriği incelendiğinde görülmektedir ki; Giresun’u son dönemde bile Giresunlulara sevdirecek kadar özenle ve yürekten yazılan bu yazının Sn: Ganire PAŞAYEVA’nın yaptığı görevler, uluslararası misyonu ve Türk dünyasındaki çalışmaları da göz önüne alındığında şehrimizin tanıtımına olağanüstü bir katkı sunduğunu yadsıyamayız. Şehrimize ve ülkemize yaptığı ziyaretler neticesinde oluşan görüşlerini edebi ve bilimsel bir dille kaleme alışı takdir edilecek bir davranıştır.

Şehrimizi Giresun’lu gibi yaşayan ve gören Sn: Ganire PAŞAYEVA duygu dünyamızda tam bir Giresun hanımefendisi olarak yer etmiştir. Şehrimizin tanıtımına verdiği katkı ve bu şehre olan hislerinden dolayı Giresun Belediye Meclisimizce Azerbaycan milletvekili Sn: Ganire PAŞAYEVA’yı Fahri hemşerimiz ilan ederek Fahri Hemşerilik Beratı ile taltif edilmesi kararı verilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir