Giresun

FRANSIZ BİSİKLETÇİ MARNİERRE GİRESUN’DA…

6 Haziran’da ülkesi Fransa’dan alternatif enerjiye dikkat çekmek için güneş enerjisi ile çalışan bisikleti yola çıkan Pauline de la Marnierre, Giresun’a geldi.

Giresun’da Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu’nu ziyaret eden Marnierre, belediye önünde gezisi hakkında bilgi verdi.

The Sun Trip (Güneş Yolculuğu) yarışmasına katılan, sponsoru çekilince yarışmadan ayrılıp, sponsoru olan ülkeye Kazakistan’a gitmeyi kararlaştıran sporcuya, Türkiye Bisikletliler Derneği ve EXPO 2015-2016 Türkiye destek sağladı. Güneş panelleri bulunan elektrikli bisikleti ile saatte 20 km hız yapabilen Pauline de la Marnierre günde ortalama 150 km yol yapabiliyor. Türkiye Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz tarafından koordine edilen proje kapsamında Giresun’a uğrayan Fransız bisikletçiyi, Giresun Bisiklet Topluluğu Başkanı Aşkın Toka, Yeşilgiresun Belediyespor Bisiklet Takımı sorumlusu Soner Çiçekoğlu, Riders Motor Kulübü Başkanı Aytaç Kar ve bisiklet severler karşıladı.DSC_5393

Marnierre, 9000 km yolculuktan sonra Kazakistan’a ulaşacağını, bu yolculuğun amacının alternatif enerjilere dikkat çekmek olduğunu söyledi.  Türkiye’de çok iyi karşılandığını ve Giresun’u çok beğendiğini, söyleyen Mernierre, “Başka bir ülkeye gittiğim de tedirgin olabilirim ama Türkiye’de hiç bir şekilde tedirginlik yaşamadım ve beni çok iyi karşıladılar. Alternatif enerjiye destek olmak için yola çıktım. İnsanların alternatif enerji hakkında daha fazla projeye yönlenmesini istiyorum” dedi. Marnierre, bu yolculukla birlikte Etiyopya da güneş enerjisi ile çalışan su kuyularına katkı sağlayacağını, her 1 km için 1 euro bağış alındığını, Türkiye’ye girdikten sonra çok büyük ilgi ile karşılandığını, daha sonra Türkiye’ye tekrar gelmeyi planladığını sözlerine ekledi.

Giresun Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu bisikletçi Pauline de la Marnierre’ye Giresun fındık mamullerinden oluşan bir paket hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir