GiresunSiyaset

FİSKOBİRLİK ARSALARI CHP’Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İMARA AÇILMIŞ

BELEDİYENİN İMAR DÜZENLEMESİYLE FKB’NİN ARSALARI AVM VE KONUT İÇİN MÜTEAHHİTE HAZIRLANDI 

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Abdülkadir Eroğlu, Fiskobirlik Genel müdürlüğü ile sahil yolu kenarında bulunan lokal ve eski kooperatif binasının bulunduğu arsaların rant amacıyla imar değişikliği yapılarak satışa ve inşaata hazır hale getirildiğini iddia etti. Başkan Eroğlu, bu düzenlemeyle  FİSKOBİRLİK’in arsası kalmayınca taşınmasının alt yapısının hazırlandığını, hem de kat, ofis karşılığı bir müteahhite verilerek rant elde edileceğini söyledi. 
Müteahhit bu haliyle inşaata başlarsa 3,5 milyon liralık harçtan muaf olacak.  

FİSKOBİRLİK ARSALARI CHP'Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İMARA AÇILMIŞ
KERİM AKSU DÖNEMİNDE MECLİS KARARI ALINMIŞ, 4 NİSAN’DA ONAYLANMIŞ. İYİ DE BU İŞTEN KİM KARLI ÇIKTI?   

Konuyla ilgili belge ve bilgilerle ve görsel sunum eşliğinde parti il binasında bir basın toplantısı düzenleyen Eroğlu’nun açıklamalarına göre, arsalar 2014 yılında belediye hizmet alanı olarak imara işlenmiş halde iken, Kerim Aksu’nun başkanlığı döneminde, son meclis toplantısında ticaret ve konut alanı olarak imar özelliği değiştirilmiş. Kararın onaylanması ise 4 Nisan. Buna göre arkadaki arsaya alışveriş merkezi ofis, sahil yolu kenarındaki arsaya ise ofis, konut ve alışveriş merkezi yapılabiliyor.  

“Kararın onaylanma tarihi 4 Nisan. Demek ki biz seçim kurulu kapısında seçim sonuçları için mücadele ederken, birileri kapılı kapılar ardında bununla uğraşıyormuş. Bu plan değişikliği yapılıyormuş” diye konuşan Eroğlu, şunları söyledi: “FKB’nin iki büyük parseli var. Bunların imarı değiştirilmiş. 21 bin 452 metrekare olan bu bölüme ticari konut ve AVM yapılıyor. 58 dükkan ile 4 blok halinde 36 daire öngörülüyor. Tapusunda kamu binası olarak görülüyor. Kamu olunca vaziyet planıyla ruhsat alınıyor, belediyenin alacağı harçtan da muaf tutuluyor. 35 bin metreakare alanın harcı 3,5 milyon lira tutuyor. Para yok diye belediyeden işçi çıkaranlar 3,5 milyon lira harcı bu binayı yapacak olan hangi müteahhite bırakacaklar? Fiskobirlik’in parası olmadığı için mecburen yandaş birine yarıyarıya paylaşarak verilecek. Seçimden önce karar alındığına göre, yeni başkan da bunu değiştirmediğine göre onların da bilgisi dahilinde olduğunu düşünüyorum. “. 
Fiskobirlik Genel Müdürlüğünün bulunduğu arsa ile ilgili imar değişikliği konusunda da bilgi veren İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Eroğlu, “3.400 metrekare alan, toplam inşaat alanı 23 bin 317 metrekare. Burada  Fiskobirlik Genel Müdürlüğü yıkılacak bu alanda da 5 katlı ticari konut, ofis ve işyeri yapılacak. İmar değişikliği yapılmış. 3 kere plan değişikliği yapılmış. En son yapılan değişiklikle daha çok bina yapalım diye bitişik ticari bölge ilan edilmiş 29 ofiste burada var. Yeşil alan yok” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK ARSALARI CHP'Lİ BELEDİYE TARAFINDAN İMARA AÇILMIŞ“FİSKOBİRLİK KAPATILIYOR MU” 

Eroğlu, “Fiskobirlik bu şehrin milli malıdır. Fındık buranın tarihidir. Buradan götürüleceği ve kapatılacağı söz konusudur. Fiskobirlik’in ana binası ile sahil kısmı son yapılan imar değişikliğiyle AVM ve apartman yapılacağı görülüyor. Eğer Fiskobirlik buradan kaldırılıyorsa genel müdürlük nereye gidiyor ya da Fiskobirlik lav mı ediliyor” dedi. 

BELEDİYE NEDEN VAZ GEÇMİŞ? 

Kerim Aksu ve Aytekin Şenlikoğlu’nun bu konuda yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor. 

Öte yandan kararda imzası olan CHP’li belediye meclis üyesi Ahmet Yusufaoğlu, Eroğlu’nu doğruladı. Yusufaoğlu, Şubat meclisinde imar değişikliği kararının alındığını ifade ederek “arsa FKB’nin, kamulaştırma bedeli yüksel olacağı için vaz geçtik” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir