GiresunUlusal

FINDIĞI DON, FINDIKÇIYI TARSİM YASASI YAKTI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilimizde 29-30 Mart tarihlerinde meydana gelen aşırı soğuklar neticesinde fındıkta olumsuz etkilenmelerle ilgili yapılan çalışmaları içeren bir bülten yayınladı. 

Bültende, kar yağışı ve düşük sıcaklıkların fındıkta meydana getirdiği zararın tespiti amacıyla Fındık Araştırma İstasyonu ve   Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı Giresun İl Müdürlüğü tarafından 7 Nisan  2014 tarihinden itibaren   Giresun Merkez ve İlçelere bağlı köylerde tespitlere başlandığı hatırlatıldı.  Buna göre, Giresun Merkez’de 29 Mart 2014’de en düşük sıcaklık -0.2 °C, 30 Mart 2014’de ise +2.9°C, toprak üstü sıcaklıkları ise sırasıyla -1 °C ve -2°C olarak gerçekleşti.

Bültende, zararın karşılanması ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “ Söz konusu afet zamanlama itibari ile 5363 sayılı Tarım Sigortaları kanunun kapsamında olup, poliçe bedelinin 2/3 ü devlet geriye kalan 1/3 ü çiftçi tarafından ödenmektedir. TARSİM ile ilgili yayım faaliyetleri kapsamında İl/İlçe Müdürlüğümüz mesaj yolu ile, İl/İlçe müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından zaman zaman köylerde zaman zaman Müdürlüğümüz internet sayfasında ve dolayısı ile mahalli gazetelerde haber yapılarak çiftçiler ve çiftçi örgütleri (ziraat odaları, üretici birlikleri) poliçe düzenleme son tarihi olan  5 Mart 2014 tarihine kadar bilgilendirilmiştir. İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 76029      fındık üreticisi 98307 hektar alanda üretim yapmakta olup, bu alanların 8900 hektarına poliçe düzenlenerek Tarım sigortaları kapsamına alınmıştır."

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir