GiresunManşet Üstü

FINDIKTA YANGIN AFETİ BİRLEŞTİRDİ

Fındıkta yaşanan felaketin ardından ortak çalışma başlatan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yönetimleri,bu kez Ordu’da bir araya geldiler.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Meclis Başkanı Fikret Günaydın,Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin,Meclis Başkanı Ufuk Ünal ve her iki Odanın yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantının ana gündem maddesi fındıkta yeni yol haritası olarak tespit edildi.

DSC_6683

ÇAKIRMELİKOĞLU VE ŞAHİN'DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin’in ortak basın açıklaması şu şekilde;

“30/31 Mart 2014 tarihlerinde Ordu, Giresun ve Trabzon çevresinde yaşanan kar yağışı ve beraberinde oluşan don afeti nedeniyle bölgemiz fındık üreticisinin ciddi oranda ürün kaybına maruz kaldığı bilinmektedir.250 bin civarında fındık üreticisinin (Ordu, Giresun, Trabzon) yaşadığı bu mağduriyet bölgesinde adeta bir yıkım yaşanmıştır. Serbest piyasaya yılsonu ve 2015 yılında tam manasıyla yansıması beklenen bu afetin zararı önemli boyutlara ulaşmıştır.

Ordu, Giresun ve Trabzon bölgelerinde yüzde 70-80 oranında kayıp yaşandığı resmi rakamlar ile tespit edilirken, bu süreç sonucunda bölgenin ekonomik anlamda zarar göreceği de belgelenmiş oldu. İlk günden itibaren konuyu yakından takip eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yaptığı çalışmalar ve lobi faaliyetleri çerçevesinde yerel ve ulusal kamuoyunun dikkatini bölgeye çekmeyi başarmışlardır. Ancak süreçte yaşanan mağduriyetin giderilmesi adına neler yapılabileceği konusunda başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, ilgili Bakanlıklar ve bölge milletvekilleri konu hakkında bilgilendirilmiş olup aynı zamanda fındık üreticisinin desteklenmesi gerektiği talebinde bulunulmuştur.

Bugün bölgede yaşanan afetin yaralarının sarılması konusunun Ankara’da ana hatlarıyla masaya yatırılması, bölge milletvekillerimiz ile bu süreçten sonra neler yapılabileceği noktasında fikir alışverişinde bulunulması aşamasına gelinmiştir. Dolayısıyla Mayıs ayı içerisinde Ordu ve Giresun milletvekillerimiz ile Ankara düzeyinde bir dizi görüşmeler yapmak üzere her iki Oda icra kurullarınca bir takım toplantılar düzenlenmesi düşünülmekte olup toplantılar neticesinde fındıkta yaşanan don afeti yaralarının nasıl sarılacağı konusunda gerçekleştirilecek çalışmalar ve bulunan çözüm öneri sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması hedeflenmektedir.

Diğer yandan bölgenin yaşadığı don afeti ve beraberinde yaşanacak ekonomik kırılmaların ulusal basın yayın organlarında yer alması için bir takım çalışmaların yapılması da amaçlanmaktadır.

Ankara’da yapılacak toplantının devamında ise bölge milletvekillerimizin katılımıyla Ordu ve Giresun il sorunları, çözüm yolları ve yatırım aşamasındaki projeler üzerine değerlendirmeler yapmayı planlamaktayız.”DSC_6687

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir