GiresunManşet Üstü

FINDIKTA OYUN VAR, TEPKİ YOK

İspanya, yine Aflotiksin oyunu peşinde…Bu hep yapılıyor. Ama bu kez sorun ciddi boyutta. Türkiye’den gelen fındıklarda aflotoksin iddiasıyla AB’ye ihracatın yasaklanması kampanyası sürüyor. Dünyada tüketilen Fındığın %87’sini üreten Türkiye ise sessiz. Hasan’ın fındığının kaderini yine Hans’lar belirleyecek gibi.
İspanya’nın bu kampanyasının altında AB pazarında kendi fındığı ile söz sahibi olmak.

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu fındık üretiminde önemli ülkelerden İspanya’nın, Türk fındığının zararlı toksin maddeler içerdiğini ileri sürerek Avrupa Birliğine ihracatının yasaklanması, sınırlanması ya da sert tedbirler alınması yönünde girişimler yürüttüğünü iddia etti.

Milletvekili, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ne buna yönelik hangi çalışmaları yürüttüğünü TBMM’ye soru önergesiyle taşıdı. Karaahmetoğlu, Bakan Mehdi Eker’e ‘AB’den Aflotoksinli diye geri gönderilen fındık olup olmadığını sordu.

TBMM Başkanlığına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması için 2 soru önergesi veren Karaahmetoğlu, önergesinde; İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği’nin Türkiye’den Avrupa Birliği’ne ihraç edilen fındıklarda insan sağlığına zararlı “Aflatoksin” maddesine rastlandığı gerekçesiyle Türkiye’den fındık alımlarının durdurulmasını istediği iddiasını dile getirdi

DSC_0805

CHP milletvekili, bu konuda bakanlığın hangi çalışmaları yaptığını sordu. “Türkiye’de üretilen fındıkların “Aflatoksin” maddesi içermediği ve sağlık açısından güvenilir oldukları ile ilgili bilimsel veriler başta İspanya olmak üzere Avrupa Birliği Üyesi ülkelerin ilgili Bakanlıklarına rapor gönderildi mi” diye soran Karaahmetoğlu, önergesinde şunları dile getirdi:

1- İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği’nin Türkiye’den Avrupa Birliği’ne ihraç edilen fındıklarda insan sağlığına zararlı “Aflatoksin” maddesine rastlandığı gerekçesiyle Türkiye’den fındık alımlarının durdurulmasını istediği iddiası doğru mudur?

2-      Türkiye’de üretilen fındıkların “Aflatoksin” maddesi içermediği ve sağlık açısından güvenilir oldukları ile ilgili bilimsel veriler başta İspanya olmak üzere Avrupa Birliği Üyesi ülkelerin ilgili Bakanlıklarına gönderilmiş midir?

3-   Türkiye fındık üretiminin korunması ve herhangi bir zarara uğramamasını sağlamak amacıyla fındıkta  “Aflatoksin” maddesine karşı alınan tedbirler nelerdir?

4-      2003– 2013 yılları arasındaki dönemde Avrupa Birliği ve diğer ülkelere yapılan fındık ihracatında “Aflatoksin” maddesine rastlandığı gerekçesiyle ihracatların yapıldıkları ülkeler tarafından geri gönderilen ürünler bulunmakta mıdır?

5-      Geri gönderilen fındık ürünü bulunmaktaysa miktarları yıllar bazında ne kadardır? Karaahmetoğlu önergesinde ayrıca, 10 yıllık süre zarfında gerçekleştirilen fındık üretimi, ihracatı ve gelirinin ne olduğunu, bunun yıllar itibarıyla nasıl gerçekleştiğinin bilgisini de istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir