Giresun

Fındıkta hasar ödemeleri başladı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) fındık üreticilerine 5 milyon lira hasar ödemesi yapacak.
 
TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, Devlet Destekli Tarım Sigortaları teminat kapsamında yer alan doğal afetler sebebiyle, 2013 yılında fındık ürününü sigorta yaptırmış çiftçilere, oluşan hasarların tazminatların ödenmeye başladığını kaydetti.  
 
Yaşaroğlu,”Devlet Destekli Tarım Sigortaları ile fındık ürünlerini; don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su Baskını risklerine karşı sigortalatmış üreticilerin, teminat kapsamındaki bu riskler nedeniyle ürünlerinde meydana gelen hasarlarının bedelleri ödenmeye başladı. 2013 yılının ilk 9 ayında, 44.378 adet fındık poliçesi tanzim edildiğini, bu poliçelere yapılan 35.015 adet hasar ihbar değerlendirildi” dedi.
 
Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, iklimsel değişimler sebebiyle, son yıllarda afet boyutunda meteorolojik olayların yaşandığını ve 2013 yılındaki bitkisel üretimde meydana gelen hasarlarda artış olduğunu bildirdi.
 
Yaşaroğlu, 2013 yılının hasarları nedeniyle sigortalı üreticilere tazminat ödemelerinin başladığını, önümüzdeki günlerde 5 milyon lira ödeme yapılacağını sözlerine ekledi.
 
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Büyümesini Sürdürüyor
 
Öte yandan bölge müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, tarım sigortalarında, yılın ilk 6 ayında, sigorta bedelinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 29, poliçe sayısında yüzde 25 ve sigortalanan alanda ise yüzde 25 oranında büyüme elde edildiği kaydedildi.
 
Açıklamada, sigortalanma oranındaki artışların, aynı zamanda zararını telafi eden ve yüzü gülen, mutlu çiftçi sayısındaki artış olduğu bildirilerek, “Çiftçimizin memnuniyeti, bizim memnuniyetimiz. Bu memnuniyetin gelecek yıllarda artarak devam edeceğine inancımız tam” ifadelerine yer verildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir