Giresun

FINDIKTA FİYAT YÜKSEK OLACAK…

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR, "FINDIKTA REKOLTE DÜŞÜK. FİYATTA YÜKSEK OLUR" DEDİ
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık rekoltesinde düşüş beklendiğini belirterek, "Fındık, rekoltenin düşük olmasından dolayı daha fazla para kazandıracak. Fındık ihracatımız da azalacak ama kazanacağımız para artacak" dedi. Bayraktar, her yıl 14 ilde örnek bahçelerde rekolte tahmin çalışmaları yaptıklarını, rekoltenin geçen yıla göre daha düşük olacağını anlattı. Rekolte tahminlerinde yüzde 5 oranında sapma yaşandığına işaret eden Bayraktar, "Bu sene fındıkta yanma olayı çok. Havalar çok sıcak olduğu için rekoltede düşüş yaşanıyor. Her şeye rağmen fındıkta müthiş yanma var. Bu yanma hem rekolteyi hem de verimlilik rakamlarını olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

"REKOLTE DÜŞÜNCE FİYAT ARTACAK"

Bayraktar, fındığın az olması nedeniyle değer kazanacağını söyledi.

"Rekoltenin düşük olmasına rağmen fiyatların artacağını düşünüyorum" diyen Bayraktar, "Üreticimizin emeğinin karşılığını almasını istiyoruz. Fındık, rekolte düşük olmasından dolayı daha fazla para kazandıracak. Fındık ihracatımız da azalacak ama kazanacağımız para artacak. Geçen yıl fındıktan 1.5 milyar dolar ihracat geliri elde etmiştik. Bu yıl da fiyat artışı sayesinde bu rakamı yakalayacağımızı düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Fındığın önemli bir ihracat ürünü olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları söyledi:"Fındık, ithalat yapmadan ihracat yaptığımız ender ürünlerinden. Otomotiv ihracatından çok para kazanıyoruz ama parçaları ithal ediyoruz. Fındıkta böyle bir durum yok. Sadece ihraç ediyoruz, bu fındığın desteklenmesi gerekiyor. 2014'e kadar fındık desteklenecek. Bu desteklemenin devam etmesini istiyoruz ve olumlu bir cevap alacağımızı düşünüyorum."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir