Giresun

FINDIKTA DÖNÜM BAŞI ÜRETİM 250 KİLOGRAMA ÇIKTI

Giresun’da ‘Fındıkta Verimi ve Kaliteyi Arttırma Eğitimi ve Uygulama Projesi’ kapsamında 119 ayrı noktada, 238 dekar alanda ve 58 tarım danışmanının katıldığı çalışma sonunda, dönüm başına 50 kilogram olan verimlilik 250 kilograma kadar yükseldi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın ve beraberindeki heyetle merkeze bağlı Alınca köyündeki uygulama bahçesinde incelemelerde bulundu.

Yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Sarıfakıoğulları,” gerek budama, gerek ilaçlama, gerek gübreleme, gerek gençleştirme çalışmaları da maalesef geleneksel yöntemlerle yapıldığı için çok önemli ve verimli sonuçlar alınamamaktaydı. Fakat biz bunu her köyde bir örnek bahçe uygulaması yapmak ile bizzat çiftçilerimiz ile bir araya gelerek ve bütün çiftçilerimizin bizzat uygulamayı yerinde görmesi şekliyle gerçekleştirdik. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz’den almış olduğumuz bilgiler neticesinde verimliliğin 5 katına çıktığı noktasına çıktığını tespit ettik” dedi.

Üretimde kaliteyi artırmak kadar katma değerli ürünlerde önemli olduğuna dikkat çeken Sarıfakıoğulları, “Fındığın kullanım oranını arttırdığımız sürece değerini ve fiyatını da arttırmış olacağız. Bu noktada Fındık Araştırma Enstitümüzde başarılı çalışmalara imza atıyor. Örneğin en son yaptığı çalışma ise cips üretimi noktasında oldu. Bunu büyük firmalarla da görüşeceğiz bu konuda fındık cipsi üretilmesi noktasında temas halinde olacağız. Bu şekilde besleyici değeri çok bir ürünle çocuklarımızı kavuşturmuş olacağız hem de katma değeri yüksek ürünler dolayısıyla çiftçimizin gelir seviyesini arttırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Vali Sarıfakıoğulları, son olarak ise, fındıkta yeni türlerin geliştirilmesi noktasında çalışmaların devam ettiğini ve çiftçilere yeni türlerin dikimi konusunda teşvikler yaptıklarını belirtti.

Örnek bahçenin sahibi Şeref Kınataş ise yapılan projeden dolayı memnun olduklarını ve olumlu sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir