Giresun

FINDIK YANIYOR…

GİRESUN FINDIK REKOLTESİ, GEÇEN YILA GÖRE %20 DAHA AZ…NEDENİ SICAKLAR 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, “2013 yılı fındık rekoltesi geçen yıla göre yüzde yirmi düşüş sağladı. Önümüzde bir ay gibi bir zaman daha var eğer havalar bu sıcaklıkla devam ederse rekoltede çok daha büyük bir düşüş olabilir” dedi.

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde Giresun Üniversitesi, Fındık Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü, Giresun Ticaret Borsası, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Giresun Ziraat Odası temsilcilerinin katılımıyla yapılan arazi çalışmaları sonucunda Giresun 2013 yılı Fındık Rekoltesi 89.637.125 ton olarak tahmin edildi. 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin yaptığı açıklamada, “2013 yılı fındık rekoltesi geçen yıla göre yüzde yirmi düşüş sağladı. Önümüzde bir ay gibi bir zaman daha var eğer havalar bu sıcaklıkla devam ederse rekoltede çok daha büyük bir düşüş olabilir” dedi.

Keskin, “Bugün itibari ile 2013 yılı Giresun fındık rekoltesi 89.637.125 ton olarak tahmin edildi. Fakat Giresun merkez ve ilçelere göre çok çok değişiklikler var. Geçen seneye göre 10 bin ton fındık noksan gözüküyor. Geçen yıl Giresun merkezde 20 bin ton olan fındık ta bu yıl 10 bin ton eksik var. Bu yıl muazzam şekilde yanma meydana geldi. Bu rakamlarda yanma olayı yok bu rakamlar sadece çotanak sayımına göre belirlendi. Ama önümüzde bir ay gibi süre daha var. Temmuz ayında da havalar eğer sıcak giderse bu rakamların daha da çok aşağı düşeceği öngörülüyor. Şuan itibari ile Giresun da 20 bin ton fındık yok gibi gözüküyor. Geçen yıl Giresun’da 110 bin ton olan fındık rekoltesi bu yıl 89 bin ton. Yani yüzde 20 gibi bir kayıp var. Umarız önümüzdeki ay içerisinde havalar serinler ve bu rakamların çok daha altına düşmez diye umut ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir