Giresun

FINDIK ÜRETİCİNE DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “fındık üreticisinin gözü kulağı 2020 yılına dair alan bazlı gelir desteği ödemesinde” dedi.
Karan yaptığı açıklamada, her yıl Mart ayında ödenen fındıkta alan bazlı gelir desteğinin bu yıl Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen halen ödenmediğine dikkat çekerek, hasat öncesi üreticiye cansuyu olan desteğin bir an önce üreticilerin hesaplarına yatırılmasını beklediklerini kaydetti. Yüksek kaliteli bir ürün için üreticilerin verim artırıcı ve fındık zararlarına karşı gübre ve zirai mücadeleye başladığını hatırlatan Karan, “şu anda üreticilerin nakit paraya ihtiyaç duyduğu en önemli dönem. Alan bazlı gelir desteği ile üretici gübresini ve kimyasal mücadelede kullanacağı ilacını alacak, bahçelerinde zararlılara karşı mücadele gerçekleştirecektir. Özellikle gübre fiyatlarının fahiş rakamlara ulaştığı bir dönemde fındık üreticisinin bu desteğe büyük ihtiyacı var. Koronavirüs salgınıyla tarımsal üretiminin büyük önem kazandığı bir dönemde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına gerekli talimatın verilerek, fındıkta alan bazlı gelir desteğinin üreticilerin hesaplarına bir an önce yatırılmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.
Karan, Giresun’da 14 ilçede fındık üretimi yapan 76 binin üzerinde üreticiye yaklaşık 160 milyon lira alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir