Giresun

FINDIK ÜRETİCİLERİ YASAKTAN MUAF

29 Nisan akşamından başlayarak 17 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı süresince fındık için tarımsal faaliyetlere izin verilecek. Çiftçi kayıt belgesi olan üreticiler sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, ‘tam kapanma’ süresinde tarımsal alanda üretimin aksamaması adına ziraat odaları tarafından üreticilere  ‘Çiftçi Belgesi verileceğini söyledi. Belgenin  suiistimal edilmemesini isteyen Karan, yaptığı açıklamada, ‘Çiftçi Belgesi’nin sadece üreticilerin bağlı bulundukları köy ve mahallere gidip, gelmeleri için geçerli olacağını, başka bir köy veya yayla gibi yerleşim yerlerine gidip, gelmek için kullanılamayacağını, suiistimal eden üreticilere güvenlik güçleri tarafından cezai işlem uygulanacağını kaydetti.

Giresun’da fındıkta bahçelere gübre atma zamanı ile tarla, bağ ve bahçelerde iş zamanı olduğuna dikkat çeken Karan, “üreticilerimiz ziraat odalarından aldıkları ‘Çiftçi Belgeleri’ni gereği dışında kullanmamaları kendi menfaatlerine olacaktır. Kolluk kuvvetleri tam kapanma sürecinde denetimlerini sıkı tutacaktır. Çiftçi belgesini amacı dışında kullananlara müsaade edilmeyecek ve cezai işlem uygulanacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir