Giresun

FINDIK PAZARA İNDİ

2013 YILI ÜRÜNÜ FINDIKLAR 5 TL'DEN SATIŞA SUNULDU

Giresun’da, 2013 yılı ürünü yaş fındık Karadeniz Sahil Yolu üzerinde kurulan tezgahlarda satılmaya başlandı. Giresun Valiliği’nce en erken sahil kesimlerinde 2013 yılı fındık ürününü toplama tarihi Ağustos olarak belirlenmesine rağmen bazı üreticiler fındığı satışa sunmaya başladı. 

Tüccarın elinde 4 TL’den yukarı çıkamayacağı endişesini taşıyan üreticiler daha fındık tam olarak olgunlaşmadan pazara indirdi. Sahil Yolu kenarında 2013 yılı mahsulünü ilk olarak satışa sunan üreticilerden birisi olan Murat Kıpık “Tek geçim kaynağımız fındık. Geçen yılının fındık geliri çoktan tükendi. Cebimiz parasız kaldı. Bu yüzden en azından bir ekmek parası kazanmak amacıyla satılabilecek kadar olgunlaşan fındığımızı pazara indirmeye başladım. Nasılsa Fiskobirlik battı, Toprak Mahsulleri Ofisi devreden çekildi. Dolayısıyla tüccarın eline itildik.Piyasada kuru fındık 4 TL’den yukarı geçmez. Şimdi ben soyulmamış yaş fındığı 5 TL’den, soyulmuş yaş fındığı ise 7 TL’den satabiliyorum” dedi.

Fındık üreticisi Yaşar Ustaoğlu ise fındığın hak ettiği değeri alabilmesi ve üreticinin kendisini güvende hissetmesi için ya TMO’nun yeniden devreye girmesi ya da FİSKOBİRLİK’in desteklenerek fındık alır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir