Giresun

FINDIK İŞÇİLERİNE ÖZEL PROJE…

GİRESUN VALİLİĞİ, DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DAN GELEN FINDIK ŞÇİLERİNİN ÇOCUKLARI İÇİN ÖZEL PROJE HAZIRLADI 

Giresun Valiliği, Doğu ve Güneydoğu’dan gelen fındık işçilerinin çocuklarının fındık hasadında çalıştırılmaması için kapsamlı bir proje hazırladı.  

Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; geçici tarım işçileriyle birlikte ilimize gelecek çocuklar için Geçici Konaklama Merkezleri'nde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce öğretmenler görevlendirilerek müzik, resim, okuma kursları ve anasınıfları düzenlenirken, Giresun Belediyesi Konservatuarınca da çocuklar için tiyatro, konser gibi sosyal etkinlikler ve aktiviteler yapılacak. Ayrıca çocukların sportif aktivitelerden yararlanabilmeleri için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce sahaların yenilenme çalışması yapılacak ve spor malzemesi temin edilecek.

İ1Sağlık Müdürlüğü de yerleşim alanlarında sürekli sağlık birimi oluşturacak. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce, fındık toplama işlerinde çocuk işçi çalıştırılmamasıyla ilgili bilgilendirici ve aydınlatıcı afiş ve broşürler temin edilerek, Ziraat Odaları ve köy muhtarları vasıtasıyla fındık üreticilerine ulaştırılacak. Ayrıca İ1Müftülüğünce Cuma vaazında çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda bilgilendirmeler yapılacak.

Açıklamada, fındık hasadı boyunca çocuk işçi çalıştırılmasını önlemek amacıyla, il merkezinde ve fındık hasadı yapılan ilçeler de denetim ekiplerince fındık bahçeleri gezilerek denetimler yapılacağı belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir