GiresunUlusal

FINDIK HIRSIZLIĞINI ÖNLEME PROJESİ

Giresun İl Emniyet Müdürlüğü, fındık hırsızlığını önlemeye yönelik olarak bir proje hazırladı. Projeyi anlatmak için bir fındık alım dükkanında açıklamalarda bulunan Giresun Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Mart ayında yaşanan don nedeniyle rekolte azlığı yaşanan ve fiyatı 11 liranın üzerine çıkan fındığın, değerlenmesi nedeniyle hırsızlık olaylarının arttığına dikkat çekti.

Öztürk, Giresun Ticaret Borsası (GTB) ile yürüttükleri projeyle ilgili olarak esnaflara ve vatandaşlara bilgilendirme broşürlerinin dağıtılacağını söyleyen Öztürk, fındık tüccar ve manavlarından da iş yerlerine alarm ve güvenlik kameraları taktırmalarını istedi.SN106PH94980

Giresun'da şu ana kadar birkaç küçük fındık hırsızlığı haricinde olay gerçekleşmediğini söyleyen Müdür Öztürk, “ Çiftçimizin emeğinin çalınmaması en büyük dileğimiz. Yaşanan süreç kolay kazanç sağlamaya alışkın olan bazı insanların iştahını kabarttı. Hırsızlık olaylarının önüne geçmek için tüm tedbirlerimizi aldık. Halkımızı hırsızlık olaylarına karşı bilgilendirme amacıyla arkadaşlarımızla çalışma içerisine girdik ve bu proje ortaya çıktı. Vatandaşlarımızı hırsızlıklara ve dolandırıcılara karşı uyarmak ve bilinçlendirmek için broşürler hazırladık” dedi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirci ise, “Fındık gerçekten bu yıl altın değerinde bir ürün haline geldi. Fiyat güzel. Umarız daha da yukarılara çıkar. El emeğiyle toplanan bu ürünün bir şekilde birilerinin eline geçmemesi için bu proje çok önemli. Borsa olarak biz de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Üyelerimiz de bu konuda üreticileri bilgilendirecek” ifadesinde bulundu.

Giresun Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürde fındık hırsızlıklarının önüne geçme adına alınacak tedbirler ise şöyle sıralandı:

Fındığınızı kurutma aşamasında uzak ve kontrolsüz yerlere bırakmayınız.

Kurutma sonrası fındığınızı çuvala koyduktan sonra açık alanlara ve korumasız depo, binalara bırakmayınız.

Fındığınızı kuruttuktan sonra değerlenmesini beklemek amacıyla saklayacaksanız ikamet ettiğiniz köy, yayla ve fındık evlerinde korumasız alanlara bırakmayınız.

Fındık uzun bir süre bekleyecekse korumalı, sürekli olarak kontrol edilen yerlere güvenli depolarda veya ikametinizde dökme olarak bulundurun.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir