GenelGiresun

FINDIK FİYATINA İLK TEPKİ CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’DAN

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,  Bakan Eşref Fakıbaba’nın ‘TMO fındık alımı yapacak’ açıklamasını ve taban fiyatı değerlendirdi.FINDIK FİYATINA İLK TEPKİ CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU'DAN

“MALİYET FİYATINA YAKIN FİYAT TABAN FİYATI OLUR MU?NEYE GÖRE BELİRLEDİNİZ?”

Bektaşoğlu açıklamasında şunları söyledi:  “Fındıkta bu yıl tarihinde yaşanmamış şeyler yaşanıyor. Üretici ilk defa fındığının fiyatını, alıcısını ve tahmini rekoltesini bilmeden ürününü toplamaya başladı.  Son ilk ise, rekolte açıklanmadan geçen yıl ki fiyatla alım yapılacak olmasıdır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Eşref Fakıbaba, verdiğimiz mücadele ve oluşan kamuoyu baskısı, tepkisi sonucunda, TMO’nun fındık alımı yapacağını açıklamıştır. Bu olumlu bir gelişmedir. Ancak yeni taban fiyat açıklanmaması, geçen sezon için belirlenen fiyatla alım yapılacak olması hayal kırıklığı yaratmıştır.

1 yıl öncesi için belirlenen Giresun kalite fındık için 10.50, Levant kalite için 10 TL fiyatla alım kararının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Bakan Fakıbaba, bu fiyatı neye göre, kime göre, hangi gerekçeyle belirlemiştir,  bunu açıklamalıdır.

Neredeyse maliyet fiyatı taban fiyatı olur mu?

Konuyu TBMM’ye taşıyacağım. Umarım bu sefer üretici oylarıyla milletvekili olan arkadaşlar bu sefer parmaklarını üretici için kaldırırlar.

 “YABANCI ALICILAR BELİRLEDİ, BAKAN AÇIKLADI”

Bize göre bu fiyat, yabancı alıcıların çeşitli yöntemlerle oluşturduğu serbest piyasa fiyatıdır. Ferrero’nun ve onun yerli ortaklarının hak ve menfaatlerini gözeten böyle bir fiyat açıklamak, AKP’ye çok yakışmıştır. Ama ülkemize yılda ortalama 2,5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan, 6 ilin ekonomisinin çarkını çeviren, 8 milyon dolayında nüfusun geçim kaynağı olan fındığa ve onun üreticisine hiç yakışmamıştır.  

Bu şekilde bir anlayışla yine üretici ve ülkemiz kaybedecek, fındığın baronları kazanacaktır.

Hükümet fındık üreticisiyle adet dalga geçmektedir. Dolayısıyla üreticimizin AKP’yi, artık fındığına verdiği fiyata, ülkesine ve kendisine verdiği zarara göre değerlendirmesinin zamanı gelmiş, hatta geçmektedir. 

AKP milletvekilleri halkın içine nasıl çıkacak, göreceğiz?

“FINDIK İÇİN DE ADALET İSTİYORUZ”

Fındığın ve üreticisinin haklarını savunan tek parti CHP’dir.Fındığa geçen sezondan bu yana artan maliyetler düşünülerek, hak ettiği değer üzerinden yeni bir fiyat istiyoruz. Bunun için mücadelemiz sürecektir.

Fındık için de Adalet istiyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir