Giresun

FINDIK ARAŞTIRMA’DAN YOL GEÇİRDİLER

1936 yılında kurulan Dünyada fındık üzerinde araştırma ve geliştirme yapan ve alanında tek olan Fındık Araştırma Enstitüsü’ne yol saldırısı…

Enstitünün arazisinin bir bölümü yola kurban gitti. Devlet hastanesiyle enstitünün arasında geçirilen yolla, tepelerdeki lüks konutlara ulaşım sağlandı. Böylece arazinin diğer bölümlerinden yol geçirilmesinin önü açıldı.FINDIK ARAŞTIRMA'DAN YOL GEÇİRDİLER

AYTEKİN ŞENLİKOĞLU MU ONAY VERDİ?

 Arazide bulunan ve çok değerli özelliklere sahip fındık fidan ve gen kaynaklarının üzerinden geçirilen yolla birlikte daha önce de tartışma konusu olan enstitünün arazilerinin imara açılması ve rant amaçlı paylaşım ve bölüşüme neden olabileceği konusu yeniden gündeme geldi.

Yolun hangi gerekçeyle buradan geçirildiği, Fındık Araştırma Enstitüsü yöneticilerinin yol kararına neden itiraz etmedikleri, belediye meclisinin kararının olup olmadığı, kimin onay verdiği bilinmiyor. Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun bir açıklama yapması bekleniyor. 

FINDIK ARAŞTIRMA'DAN YOL GEÇİRDİLER

İDARE MAHKEMESİ KARARI VAR

Bilindiği gibi 2009 yılında Hurşit Yüksel’in belediye başkanlığı döneminde de yol için karar alınmıştı. 25 metre genişliğindeki yolun devamı olarak Fındık Araştırma Enstitüsü arazilerinin tam ortasından, gen kaynaklarının bulunduğu alandan Çıtlakkale’ye bağlanan yol geçirmek istenmişti. Ama STK’lar ve basının tepkisi sonrasında karar İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve  uygulanmamıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir