AktüelGiresun

FINDIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KADIN FINDIK ÜRETİCİLERİ İÇİN PROJE HAZIRLADI

Fındık yetiştiricisi kadınların; teknik ve ekolojik bilgilerini arttırarak fındıkta verim ve kaliteyi artırmayı amacıyla Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Yavuz Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ortak projesi olan ‘’Kadınız, Eğitimliyiz, Fındıkta Lideriz’’ adlı proje Ağustos ayında start verecek.

Projeyle ilgili konuşan enstitü müdürü Aysun Akar, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Karadeniz kadınları zaten çok çalışkan ve yeniliklere açıktır. Evinde söz sahibidir. Bahçede sadece fındık toplamaz, sepet taşır, gübre atar, çapa yapar. Ancak bugüne kadar fındıkla ilgili yapılan eğitimlere katılan kadın sayısının çok az olduğunu farkettik. Kadınlarımız nasıl fındık bahçesinde çalışıyorsa eğitimini de almaları gereklidir. Bunlardan yola çıkarak fındık bahçelerinde yapılması gereken ancak yapılmayan veya yanlış yapılan bakım ve ilaçlama gibi faaliyetleri en doğru şekliyle kadınlarımıza da öğreteceğiz. Böylelikle kadınlarımızın fındıkta verim ve kaliteyi artırıcı bilgiye sahip olmasını ve bilgiyi bahçeye aktarmalarını sağlayacağız. Tüm bu faaliyetler için hem enstitü uzmanlarımız hem de Yavuz Gıda’nın teknik ekibi birlikte işbirliği yapacak.

Yavuz Gıda’nın “İyi Tarım Ve Sosyal Uygulamalarla Fındık Tarımında Sürdürülebilirlik” çalışmalarına yapılan bu ortak proje ile bir yenisi daha eklenmiştir.

PROJE İLE İLGİLİ KISA BİLGİ:

Projenin hedef kitlesi fındık yetiştiren ve köyde ikamet eden 18-50 yaş arası kadınlardan oluşmaktadır.

Kadınlara fındık tarım takvimine göre Enstitüde teknik bilgi verilecek akabinde örnek bahçelerde uygulamalar yapılacak.

Projeye katılan kadın çiftçilerin sosyal ve kültürel yönden gelişimlerini destekleyecek eğitim faaliyetleri, tarla günleri ve geziler de yapılacaktır.

Proje için Giresun Merkez ilçeden 2 köy, Ordu Gülyalı ilçesinden 1 köy seçilecek olup, köy ve katılımcı seçim işlemlerinde Köy Muhtarlarından da yardım alınacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir