Köşe yazıları

FINDIĞIN GORUĞU

Fındık üreticisine sıcaklık ve buna bağlı olarak yaşanan kuraklıktan sonra bir darbede Ak Parti hükümetinden geldi.

Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ve borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, fındık üreticilerini kapsamadı.

23 Ağustos 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan karardan yararlanmak için; ‘ %30 ürün kaybına uğramış’ olma şartı var.

Böylece fındık üreticileri %5’le kapsam dışında kaldı.

Çünkü Giresun İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik heyeti, nedense fındık yetişen ve sıcaklıktan zarar gören 13 ilçede yaptığı tespitlerde ürün kaybının %25 olduğunu tespit etmişti.

Yani hükümet yöremizde afetin olduğunu kabul ediyor, ama yüzdesini eksik buluyor.

Bir başka değişle güneş fındığı %5 daha fazla yaksaydı, üretici afetzede sayılacak ve düşük faiz kullanacak ve borçları ertelenecekti.

Komedi bununla da sınırlı değil.

Giresun’da yapılan yanık tespitinin yapıldığı tarihi 27 Haziran-6 Ağustos arası…
Bu tarihten sonraki yanıklar, yandığı ile kaldı.

Hâlbuki asıl sıcaklık ve kuraklık kaynaklı zarar o tarihten sonra.

Nitekim Rekolte Tahmin Komisyonu Giresun’da daha önce tahmin ettiği 89 bin ton rekoltenin %5,6’sının yani 4 bin tonunun kaybolduğunu belirleyerek rekolteyi 84 bin ton olarak açıkladı.

 

Bunların dini imanı para…

Bütçeden 3-5 kuruş daha fazla para çıkacak diye Allahın afetinde bile ayrımcılık yaptılar. Fındık üreticisini ‘nasıl olsa bize oy veriyorlar’ diye adam yerine koymuyorlardı. Afetzede yerine koymamaları da normal.

Ne diyelim; Allahlarından bulsunlar…

 

Sahi Ak Parti’nin mutfağında kim vardı? ‘usta’ diyorlardı ya… Hani şu kanunları, yönetmelikleri filan hazırlayan, bakanların emir beklediği canım, kudretli, güçlü, Başbakana en yakın olan, ‘2. Adam’, kimdi ki O?

 

Geçin bunları. Hepsi palavra.Şişirme…

Baksanıza adamın %5’lik değeri bile yokmuş…

Olsaydı yüzdeyi aşağı çekerdi.

 

Bunların fındıklarındaki ‘goruklar’ arttı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir