GiresunUlusal

FINDIĞIN BAŞKENTİ TRABZON MU Kİ?…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in himayelerindeTrabzon'da bir otelde düzenlenen 'Fındıkta Kaliteyi ve Verimi Arttırma Projesi' çalıştayı sona erdi.

Çalıştay’dan; Giresun, Ordu ve Trabzon’daki fındık bahçelerinin yenilenmesi kararı çıktı.

FINDIK ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş tarafından okunan  çalıştayın sonuç bildirisinde, fındık üreticilerine her zaman desteklerinin devam edeceğini belirtildi.

Fındık bahçelerinin eskidiğini ve yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Gümüş, şunları söyledi: "Karadeniz çiftçisinin bu eğilimli arazisinde yetişen bir ürün. Bunu bakanlık olarak destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz. 2012 yılında 150 TL, 2013 yılında 160 TL, 2014 yılında da 170 TL olmak üzere desteğimizi kararımızı Bakanlık Kurulu'ndan aldık. Bu karar şuanda geçerli durumdadır. Sonuç bildirisinde de en önemli konulardan birisi fındık bahçelerinin yenilenmesi ve bunu biz tabiki de önemsiyoruz. Yüzde 60'ının üreten TrabzonGiresun ve Ordu illerimizde fındık bahçelerimiz yaşlandı, buraları yenilemek gerekiyor. Bu konuda biz desteğimize devam edeceğiz"

Erozyonu önleme adına fındığın çok önemli olduğuna dikkat çeken Gümüş, "Erozyonu önleme adına bu arazide, coğrafyada kalan insanlarımız gerçekten bir noktada çok vesilelik yerler ama başka bir alternatifi yok buralarda fındıktan başka alternatif yok. Yatıyor fındık kalkıyor fındık. Bu dağlar çıplak kalırsa, korumasız kalırsa yarın aşırı yağışlar nedeniyle toprak Karadeniz'e gider ve vahim bir olay olur" diye konuştu

Çalıştayın kapanış programına, Trabzon Vali yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş,Trabzon Belediye Başkan yardımcısı Ergin Aydın, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş ve üreticiler katıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir