Sağlık

FAST FOOD YAĞLARI DENETLENDİ

Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, özellikle çocukların ve gençlerin vazgeçmediği fast food sektörü başta olmak üzere; lokantalar, restaurantlar ve kafelerde kullanılan kızartma yağlarının sağlığa uygunluğunu yeni cihazlarla kontrol ettiler.
Yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı açıklandı.

Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada bu tür ürünlerin pişirilmesinde kullanılan yağların özelliklerine dikkat çekilerek uyarılarda bulunuldu.

Bu uyarılar şu biçimde sıralandı: “Atmosfer oksijenine açık olarak ve yüksek sıcaklıklarda yapılan kızartma işlemi, kullanılan kızartma yağının ve kızartılan ürünün, oluşan kimi bozulma ürünleri nedeniyle insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Sağlık açısından son derece zararlı bu bozulma ürünlerinden korunmak için kızartmada kullanılan yağların sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kızartma işlemleri sırasında alınacak kimi önlemler yanında;  yağların özgün nitelikte olması ve bu niteliklerin bilinmesi için de gerek üründe gerekse yağda ne tür değişimlerin ve tepkimelerin olduğunun belirlenmesi gerekir”.

Açıklamada, kızartmada kullanılan yağlarda; Polar madde miktarının % 25’ i, Asit sayısının (mgKOH/g yağ) % 2,5’ i, Kızartma Yağı sıcaklığının 180 °C’ yi geçmemesi gerektiği hatırlatıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir