GiresunManşet Üstü

EŞCİNSEL ADAYA STK TEPKİSİ

Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, Türkiye'nin ilk eşcinsel belediye başkan adayı olan Can Çavuşoğlu'nun adaylığına karşı çıktı. Giresunlu olmadığını belirterek, "Şehrin insanı olmaması ve cinsel tercih kimliği ile de gündeme gelmiş olması hemşehrilerimiz arasında rahatsızlığa neden olmuştur" dedi.

Turan, "Son günlerde Giresun şehrimiz, Amerika'da yaşayan Can Çavuşoğlu adı altında bir şahsın Giresun'un en büyük ilçelerinden biri olan Bulancak'ımıza belediye başkan adayı olacağı ile ilgili sıkça yazılı ve sözlü gündem olmuştur. Tabi ki seçimlerin de yaklaşması, insanların demokratik haklarını kullanmaları, bununla ilgili çeşitli gündemlerin oluşması doğaldır. Ancak doğal olmayan kişinin cinsel tercihleri üzerinden haber konusu yapılmasıdır. Bu da bizim şehrimizin insanının ve sivil toplum örgütlerinin dikkatini çekmiştir" dedi.

Çavuşoğlu'nun Giresunlu olmadığını belirten Turan, "Şehrin yetiştirdiği değerler, tanınan, bilinen insanlar demokratik süreçler içersinde oranın kurallarına uygun olarak aday adaylıkları ve adaylıkları söz konusudur, bu da gayet doğaldır. Ama şehrin insanı olmaması ve cinsel tercih kimliği ile de gündeme gelmiş olması hemşehrilerimiz arasında rahatsızlıklara yer yer neden olmuştur. Giresun tarihi, kültürü, coğrafyası ile bu ülkenin tarihine, milli ve manevi değerlere sahip vilayet olması özelliği ile böyle cinsel tercihleri üzerinden aday adaylığı açıklayan insanların lansman aracı olamaz, olmamalıdır. Bu bizleri rahatsız etmiştir" diye konu

Turan, “Sivil toplum örgütlerinin temel alanı şehirleri ile ilgili pozitif algı yaratmak için katkıda bulunmak ve bu konuda mücadele etmektir. Bu sebeple Giresun Federasyonu da ulusal ve yerelde Giresun hakkındaki negatif algı oluşturacak haberlerin zikredilmesinden ve ilgisiz haberlerle gündem olmaktan rahatsız olmaktadır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir