GiresunManşet Üstü

ERTUĞRUL MELİKOĞLU’NA YARGI TOKATI

Ertuğrul Melikoğlu, Görele Belediye Başkanlı iken Giresun Gazeteciler Derneği (GGD) 'nin yaptığı açıklamayı 'şahsiyet hakkıma haksız yere tecavüzde bulunuldu' gerekçesiyle yargıya taşıdı. Başkan Bekir Bayram hakkında 5 bin TL'lik tazminat davası açtı.Ancak mahkeme kararını verdi ve davayı redetti.

 

 

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’ni kaynak göstererek,Görele Belediyesi'nin borçlarını gündeme taşıyan Ödüllü Gazeteci Ahmet Bilge’ye yönelik Giresun’dan bir gazeteci özel sayı gibi basılmış gazeteye “Görele’nin çocuğu ilçesini rezil etti” başlığıyla haber yapıp dağıtmıştı.

Bunun üzerine Giresun Gazeteciler Derneği sert tepki göstererek, borcu yazanın mı yoksa yapanın mı ilçeyi rezil ettiğini kamuoyu takdirine bırakan açıklamalarda bulunarak medya,siyasetçi ilişkisine vurgu yapmıştı.

Görele Belediye eski başkanı Ertuğrul Melikoğlu’da açıklamalarından dolayı Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram’ı mahkemeye vererek 5 bin TL tazminat davası açmıştı.

Görele Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mahkeme Görele Belediyesi’ne yönelik açıklamayı basın özgürlüğü kapsamında eleştiri ve yorumlama hakkı olarak değerlendirerek davayı “red” etti.

DAVADAN VAZ GEÇMEDİ

Görele Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında karar çıktı.

Mahkemede Davacı Ertuğrul Melikoğlu’nun Vekili Av. Erol Usta; davacı olduklarını ve davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

MAHKEME “RED” ETTİ

Davalı Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram ise; “Benim açıklamam tazminat gerektirir bir açıklama değildir. Basın özgürlüğü kapsamında eleştiri ve yorumlama hakkından kaynaklanmaktadır.”dedi.

Duruşma sonunda ise gerekçeli kararın daha sonra açıklanmak üzere davanın reddine karar verildi.

DAVAYA KONU

OLAN AÇIKLAMA

Davaya söz konusu olan açıklamada ise Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram; “Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan vergi borçluları listesini kaynak göstererek aynı listede Görele Belediyesi’nin de yer aldığını haber yapan Ahmet Bilge, Belediye Başkanı Sayın Ertuğrul Melikoğlu tarafından bir başka gazeteye ısmarlama haber yaptırılarak hedef gösterilmiştir. Elimizdeki bilgilere göre; bu haber üzerine açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatması gerekirken Başkan Melikoğlu, gazete çıkarmasına destek verdiği söylenen bir kişiye telkinlerde bulunmuş, Bilge’yi “belediyenin borcunu yazarak ilçesini rezil eden bir gazeteci” olarak haber yapılmasını sağlamış, özel sayı gibi basılan bu gazeteyi de ilçede dağıttırmıştır.” İfadelerine yer vermişti.

Kaynak Sisdağı Haber.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir