GiresunManşet Üstü

ERMENİSTAN’IN STRATEJİSİ

UFUK KEKÜL

Ermenistan, bütün dünyanın gözü önünde savaş ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor.
Bugün yine Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan kadim Gence’ye, Mingeçevir ve Terter’e, sivil konutların, kreşlerin, okulların, hastanelerin olduğu bölgelere füzelerle saldırdılar. 2’si çocuk 9 ölü, çoğu çocuk ve kadın 39 yaralı var.

Ama bu saldırı sadece bir ateşkes ihlali değildir. Bir stratejidir.

Ermenistan bu saldırısıyla bölgede barış, istikrar istemediğini gösterdiği gibi; savaş alanını Karabağ’ın dışına doğru genişleterek sorunu büyütmeyi hedefliyor.
Tahrik ediyor. 90’lı yılların taktiği bu.
İşgal ettiği toprakların %20’sini kurtarmak için harekat başlatan ve bunda başarılı olan Azerbaycan’ın diğer şehirlerini de savaşın cephesine katarak kendine harekat alanı ve varlığını sürdürme gerekçesi yaratıyor. Korku, panik, güvensizlik ve husursuzluk yaratarak baskı kurmaya çalışıyor.
Saldırmazsa çökecek, bitecek.
Saldırırsa hem ‘devlet’ olarak varlığını sürdürecek, hem de Rusya’nın bölgedeki etkinliği ve gücü kırılacak, diplomatik müdahalesi bittecek, diğer ülkeler de aktör olarak sürece dahil olacaktır. 
Ermenistan sadece Azerbaycan’ın kendisini yeneceğini biliyor, Rusya’nın, Türkiye’nin, İran’ın, Avrupa ülkelerinin, ABD’nin dolaylı, dolaysız dahil ya da müdahil olduğu bir ‘savaşı’ istiyor. 

Ermenistan 30 yıldır böyle ayakta duruyor. Katliamlarla besleniyor.. Dünya da buna seyirci kalıyor. Hatta haklı görülüyor. Dur diyen yok.
B.M Minsk, bu katliamı neden kınamıyor, neden Ermenistan’ın yanındalar, Azerbaycan’ın haklılığını neden bir kez daha ilan etmiyor?

Son saldırı yeni bir sürecin başlangıcıdır.
Bu noktada Rusya’nın, sağladığı ateşkesin bozulmasına göstereceği tepki ne olacak?
Savaşa bizzat katılmayacak kadar akıllıdırlar.
Ama Putin’in, ‘Benim verdiğim silahlarla savaşamazsın, füzelerle sivilleri öldüremezsin’ tavrı ve uygulayacağı yaptırımları bekliyoruz.
Hepsinden daha önemlisi Azerbaycan’ın Rusya’nın kuracağı masanın başında çözüm bulunamayacağını artık görmesi, kentlerini koruması ve Karabağ’ı geri alma kararlılığını sürdürmesidir.

Kafkaslarda barış hala çok uzakta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir