GiresunUlusal

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DESTEK PAKETİNDE NE VAR?

Yeni koronavirüs kısıtlamalarının görüşüldüğü kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Aralık perşembe saat 21’den 4 Ocak saat 5’e kadar 4 gün boyunca sokak çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.
Erdoğan açıklamasında, ayrıca yılsonuna kadar %10 olarak uygulanacak stopaj süresinin 1 Haziran’a uzatıldığını, iş yeri kiralama hizmetindeki %8’e KDV oranının da 1 Haziran’a kadar aynı oranda uygulanmaya devam edeceğini söyledi.
Toplantıdan kısıtlamadan etkilenen 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 ay süreyle ayda bin lira destek kararı çıktı. Erdoğan,” Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır”dedi.  Bununla birlikte iş yeri kira olan esnafa 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malüllüğü ya da meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacak. Cumhurbaşkanı olarak salgın sürecinin yönetimin görev alan kurumlarımızın tüm çalışmalarını takip ediyorum” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir