GiresunKültür - Sanat

ERDEN MENTEŞEOĞLU ANISINA SERGİ

Emekli öğretmen tarihçi yazar Erden Menteşeoğlu anısına Giresun Kent Kültürü Sergisi açıldı. ERDEN MENTEŞEOĞLU ANISINA SERGİ
Can Akengin Kültür Merkezi'nde açılan sergide, Menteşeoğlu'nun oğlu Hüseyin Gazi Menteşeoğlu'nun babasının arşivi ve çalışmalarından derlediği  eserler yer aldı.

Sergide, Giresun'la ilgili Osmanlı dönemine ait belgeler,fotoğraflar,1920'lerin Giresun gazeteleri, Yeşilgiresun, Işık,Karadeniz ve Gazete Giresun'dan arşivler,fotoğraflar ve çok sayıda Giresun'a özgü objeler yer alıyor.

Buram buram tarih kokan  ve bir hafta açık kalacak sergi, ilk günden ziyaretçi akınına uğradı.

Hüseyin Gazi Menteşoğlu “Sergide her biri en az yüzyılı aşmış olan Osmanlının son dönemine ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait Giresun’da yayın yapan gazeteler yer almaktadır. Bununla birlikte yine bir asır öncesine ait Giresun fotoğrafları ve o dönemde kullanılan fotoğraf makinelerinin de içerisinde bulunduğu objeler yer almaktadır. Bu arşivlerin bir çoğu rahmetli babama ait olmakla birlikte kendi imkanlarımla topladıklarım da yer almaktadır. Giresun’un adeta geçmişine zamanda yolculuk yaptıracak olan bu sergiyi rahmetli babam Erden Menteşoğlu anısına açtım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir