Giresun

EKER’DEN CANİKLİ’YE YADIRGANAN PAS

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, 2006 yılı ürün bedeli alacağı bulunan Trabzon fındık üreticilerinin FİSKOBİRLİK aleyhine açtıkları davayı kazandıklarını, üreticilerin alacaklarının miktarını ve ne zaman ödeneceğini Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sordu. Bakan Eker, konunu kendi bakanlık alanında olmadığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının faaliyet alanında olduğu yanıtını verdi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in Fındık üreticilerinin alacaklarını yanıtlayamadığı için topu Gümrük Bakanına attığına dikkat çeken CHP’li Volkan Canalioğlu, şöyle konuştu : AKP’lilere vatandaşın alacağını sorduğumuzda topu aralarında paslayıp taca atmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu vatandaşlar davalarını kazanmış ama almaya gelince kimse sahip çıkmıyor. Fındık üreticilerimizi kale almayan bir tarım bakanı ile karşı karşıyayız. Ben bakan Eker’e fındık üreticilerimizin, 2006 yılı ürün bedellerini halen FİSKOBİRLİK’ten tahsil edemedikleri ile ilgili haberlerin doğru olup olmadığını sordum. Eğer doğru ise Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi olan ve FİSKOBİRLİK aleyhine açtıkları davaları kazanan üreticilerimize ürün bedellerinin ödenmemesinin gerekçelerini, fındık üreticimizin alacaklarının toplamını ve üreticilerimizin bu alacaklarını hangi tarihte ödeneceğini sordum.

BİZİM DEĞİL GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞININ GÖREV ALANINDA

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından aylar sonra, ” Tarım Satış Kooperatiflerine ilişkin faaliyetler Gümrük ve Ticaret Bakanlığının görev alanında bulunmakta olup, bu kapsamda yapılacak çalışmalara Bakanlığımızca görev alanı içerisinde gerekli katkı ve destek sağlanmaktadır.” diye yanıt geldi.

FINDIK ÜRETİCİLERİ TARIM BAKANININ ALANINDA DEĞİLMİŞ

Mehdi Eker’e 15 ağustos ayında yönlendirdiğim sorulara bakanlığın bunca zaman geçmesine rağmen iki satır yazı ile topu başka bakanlığa atması ayrı bir yanlış. Ayrıca verdiği yanıtın da ciddiyetten uzak bir yanıt olduğunu ifade etmek isterim. Fındık bir tarım ürünüdür ve ben tabii ki bu soruları Tarım Bakanına yöneltmem gerekir. Demek ki fındık üreticilerini bakan kale almıyor. Fındık üreticisinin bir sorunu olursa Gümrük Bakanlığına mı gidecek yani. Tarım Bakanı sorularıma yanıt veremeyince hedef saptırdı. Bakan Eker Gıda, Tarım, Hayvancılık ile ilgilenmeyecek de neyle ilgilenecek. Önergeme ciddiyetten uzak yanıt veren Bakan Eker’i kınıyorum. Buradan hemşehrilerime sesleniyorum. Fındık üreticileri Tarım bakanı Eker’in alanında değilmiş” sözleri ile tepki gösterdi.

KAYNAK: SÖZCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir