Giresun

EĞİTİMCİ HAKKI YILMAZ’DAN ANLAMLI ÇAĞRI

EFSANE ÖĞRETMEN VE 24 KASIM
Değerli okurlar sizlerle bu köşede Mayıs-2007'de " Efsane Öğretmen" başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Yazıda; bu hafta 86 yaşında kaybettiğimiz değerli eğitimcimiz, öğretmenimiz, müfettişimiz, eğitim yatırımcımız olan hemşerimiz Hüseyin Hüsnü Tekışık'ı anlatmıştım.
1975 yılında emekli olmasına karşın çalışma azmi, ülkesine olan vefa borcunu usanmadan, bıkmadan sabırla sürdüren, hasta yatağında günlerce yoğun bakımda kalmasına karşın dergideki köşesini yazısız bırakmayan, o zor günlerinde bile Erciyes Üniversitesi’nce düzenlenen sempozyumun eşgüdümünü yürüten, 80’e yakın öğretmen meslek kitabı ve okul kitabı yazan, 1995 yılından 2005 yılına kadar çeşitli üniversitelerin katkılarıyla Tekışık Eğitim Araştırma Geliştirme Vakfınca Eğitimde Yansımalar adı altında sekiz sempozyum düzenleyen bu eğitimci önünde saygıyla eğilmek gerektiğini belirtmiştim yazımda.
Yine bu yazımda; " Ülkemiz ve ilimiz böyle bir eğitimcisiyle ne kadar övünse yeri var. Ama biz O’nu yeterince anlatamadık, tanıtamadık genç beyinlere. İlimiz Giresun Üniversitesi’nde adına bir kürsü bile kuramadık. Giresun Üniversitesi ve Eğitim Fakültesi olarak bir eğitim sempozyumu düzenleyemedik, mezun olacak yeni öğretmenlere konferansını dinletemedik. Ve en önemlisi de “Efsane Öğretmen”i huzurunda sahneleyemedik. Hiç olmazsa ilgili ve yetkililerin aklına gelir de 24 Kasım Öğretmenler Günü ve haftasının birini “Şebinkarahisar 24 Kasım Hüseyin Hüsnü Tekışık Eğitim-Kültür ve Sanat Haftası” olarak kutlar. Belki o zaman kendimizi H.Hüsnü Tekışık’a affettirebiliriz."
Bu yazımdan ve Giresun Üniversitesi Rektörünün değişiminden sonra değerli eğitimcimize Giresun Üniversitesi ve Rektör Sayın Prof. Dr. Aygün ATTAR gereken önem ve değeri verdi. Adına Kültür Merkezi oluşturdu. Fahri Doktorluk unvanı verdi. Üniversitenin eğitim-öğretim açılış törenlerine, 24 Kasım Öğretmenler günü ve haftasına davet edildi. Adına Kütüphane oluşturuldu. Bu hizmetlerinden dolayı sayın Rektörü kutluyorum.
Aynı yıl yani 2007 yılında konuya ilişkin Milli Eğitim Müdürlüğüne bir yazı ile başvurmuş; " 2007 yılı 24 Kasım Öğretmenler Günü ve haftasının 24 Kasım Hüseyin Hüsnü Tekışık Eğitim- Kültür ve Sanat Haftası olarak kutlanması talebinde bulunmuştum. Bu talebim ne o yıl ne de daha sonraki yıllarda gerçekleşmedi. Gerçekleşmeme nedeni; Öğretmenler Günü Kutlama yönergesi ve eğitimcinin yaşıyor olmasıymış. Şimdi buradan Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tekrar sesleniyorum; Hüseyin Hüsnü Tekışık artık sonsuzluğa uğurlandığına göre belki 24 Kasım 2014 veya 2015 Kasımında Öğretmenler Günü ve Haftasını Hüseyin Hüsnü Tekışık adına düzenleme ve kutlama nezaketinde bulunursunuz!
Hakkı YILMAZ/Eğitimci-Eğitim Müfettişi
                 e-mail: hakki1955@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir