AktüelEğitim

EĞİTİM-SEN’İN EYLEMLERİ SÜRECEK

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) iptal edilmesini isteyen Eğitim Sen eylemlerine devam ediyor.

1 Ekim’de TBMM’ye sunulmak üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yürürlükten kaldırılması talebiyle imza kampanyası başlatan Eğitim Sen, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde kokart takma eylemi yapacak, 15 Ekim 2022 Cumartesi günü ise Ankara’da miting yapacak.
Kanunla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Ergün Önal, “Siyasi iktidar, öğretmenler arasında halen var olan ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımlarına yenileri eklemekle kalmamakta, eğitim sistemini rekabetçi ve eleyici bir sınav üzerinden yeniden düzenlemek istemektedir” dedi.
Öğretmenliğin zaten bir uzmanlık mesleği olduğunu ifade eden Önal, şunları söyledi:” Bu temel gerçeği yok sayarak öğretmenleri kariyer basamaklarına göre bölmek, farklı ücret politikaları üzerinden ayrıştırmak öğretmenler arasındaki ilişkilerin ve mesleki dayanışmayı bozacaktır. Okullarda yapay olarak oluşturulmaya çalışılan farklı statü ve unvanların zaman içinde giderek belirginleşen sınıfsal ayrışmalar yaratması, okullarda katı ve hiyerarşik çalışma ilişkilerinin oluşması kaçınılmazdır.
Başkan Önal, “Siyasi iktidardan talebimiz öncelikle kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nın iptal edilmesidir. Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir