AktüelEğitim

EĞİTİM İŞ: “AŞILAMA OLMADAN YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMAZ”

Giresun Eğitim İş Şubesi Giresun Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, salgın koşullarında öğrenci ve öğretmenlerin aşılanmadan sürdürülmek istenen yüz yüze eğitimin hukuka aykırı olduğunu savundu.
“AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR”

Sendika yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin, öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları, hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir.
Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması son derece önemlidir. Ancak, gelinen noktada, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır”.

Eğitim-İş, yazılı açıklamasında bakanlığa “ mevcut şartlarda verilen yüz yüze eğitim emirlerinin gerekli şartların sağlanamamasına ve aşılama sürecinin tamamlanmamasına bağlı olarak hukuka aykırı olduğunu vurguluyor, Eğitim ve Bilim İşgörenlerine yönelik aşılamanın bir an önce tamamlanması ve bu konuda illerdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir