Giresun

EFSANE BAKAN HASAN ALİ YÜCEL’E TRABZON’DA SAYGISIZLIK…

Trabzon'da eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, MEB eski müsteşarlarından Bener Cordan’ın ismini taşıyan 9 okulun adının değiştirilmesi tepki çekti.  

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulların isimlerini 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamlarını yitiren isimlerile değiştirme kararına dayanarak  kentteki Ortahisar Bener Cordan Ortaokulu'nun adını, Şehit Ünal Bıçakçı Ortaokulu, Ortahisar Hasan Ali Yücel İlkokulu'nun adını ise İstiklal İlkokulu olarak değiştirildi.

EFSANE BAKAN HASAN ALİ YÜCEL'E TRABZON'DA SAYGISIZLIK...GAZETE İLANINDAKİ BÜYÜK HATA: HASAN ALİ YÜCEL'İ TRABZONLU YAPTILAR 

Okul adlarının değiştirilmesine yerel gazetelerde yer alan köşe yazıları ile tepki gösterilirken, 1938-46 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Hasan Ali Yücel’in adının verildiği ilkokulun adının İstiklal İlkokulu olarak değiştirilmesine de, yerel ve ulusal gazetelerde yer alan tam sayfa ilanlarla tepkiler geldi. İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç imzasıyla, 'Trabzon Hasan Ali Yücel İlkokulu’nun isminin değiştirilmesini kınıyoruz' başlığıyla yayınlanan ilanda şu ifadelere yer verildi:

"Trabzonlu Hasan Ali Yücel, ülkemiz eğitimine ve kültür hayatına unutulmaz hizmetler vermiş ve yeri bugün dahi doldurulmamış büyük bir düşünür ve devlet adamımızdır. 7 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmış olan Trabzonlu Hasan Ali Yücel, üniversite reformu, Ankara Üniversitesi’nin kurulması, Yüksek Mühendislik Okulu’nun İTÜ’ye dönüştürülmesi, Ankara Tıp Fakültesi’nin kurulması, Üniversiteler Yasası’nın çıkarılmasını sağladı. Türkiye’de eğitim-öğretim ve kültürün yüz akı olan Trabzonlu Hasan Ali Yücel’in anısının yaşatıldığı ilkokulun bir oldu bitti ile isminin değiştirilmesini kınıyor, yetkililerin bu yanlıştan en kısa sürede geri dönmesi ve Trabzon halkının da bu davanın takipçisi olmasını bekliyoruz.
Ancak ilanda Giresun’un Görele ilçesine bağlı Daylı köyünden olan Hasan Ali Yücel’in Trabzonlu olarak yazılması da tepki gördü. Giresun’da bu hatanın düzeltilmesine dair çeşitli görüşler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir