GiresunKültür - SanatManşet Üstü

DERYA GÜLÜ’NE TARİHİ GALA…

1988 yılında kurulan ve Necati Cumalı’nın Derya Gülü isimli oyunu ile tiyatro seyircisi ile buluşan Belediye Şehir Tiyatrosu, tarihi bir gala yaşadı. 2015 yılının ilk oyununda 26 yıl önce sahnelenen Derya Gülü yeniden seyircinin karşısına çıktı.

 

 

y37v2k4b145w046c9lu834Doğan Turan’ın Yönettiği, Yardımcı Yönetmenliğini Arzu Kayacık’ın yaptığı Derya Gülü isimli oyunda, Kenan Yıldırım, Duygu Aydın ve Özgür Aydın, başarılı bir sahne performansı sergilediler.b489jno1h56zen71c59a4o

Gala gecesinde 26 yıl önce rol alan isimlerden Fethiye Uzuner ve Ufuk Kekül’le teknik ekipten Sinan Bektaş , 27 yıl önce oyunu izleyenlerle ve kalabalık bir davetli topluluğu bulundu. Böylece izleyiciden büyük bir beğeni alan Necati Cumalı’nın Derya Gülü isimli tiyatro oyunu tarihi bir buluşmaya da sahne oldu.

j81grv14p89hmv14k82h7w

AKSU'DAN TAKDİR PLAKETİ

Derya Gülü oyununu 26 yıl sonra sahneleyen ekibe, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt tarafından çiçek sunuldu. Kurt, Giresun’un bir sanat kenti olduğunu, tiyatronun yaşaması için her türlü desteğin verildiğini söyledi. 27 yıl önce oyunda rol alan Fetiye Uzuner ve Ufuk Kekül’e, iletilmek üzere Halik Domaç’a Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun teşekkür plaketi Başkan Vekili Hayati Tökez tarafından verildi. Tökez, 27 yıl sonra aynı oyunun sahnelenmesinin kendisini duygulandırdığını, Şehir Tiyatrosu’nun kurulmasında, bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ve şükran borçlu olduklarını söyledi.

10930111_10153117580432760_8669692928049137625_n

KEKÜL: "26 YIL SONRA HATIRLANDIK, AKSU'YA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU PLAKETİ VAHİT SÜTLAŞ, FEVZİ BEYAZITOĞLU VE TİYATROYA  EMEĞİ GEÇENLER ADINA ALIYORUM"

Yönetmen ve tiyatro oyuncusu Ufuk Kekül de yaptığı konuşmada    “26 yıl sonra hatırlanmak, plaket almak bizleri gururlandırdı. Belediye Başkanı Kerim Aksu ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Kekül, konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Vahit Sütlaş ve Fevzi Beyazıtoğlu aramızda yoklar. O dönemden yaşayan tek yönetmen ben kaldım. Ben bu plaketi onlar başta olmak üzere tiyatroya tüm emek veren arkadaşlara saygının bir ifadesi olarak alıyorum.

Kadına yönelik şiddetin, çocuk gelin olgusunun, sevgisiz bir evliliğin konu edildiği bir oyunu, 27 yıl önce seçmekle ne kadar isabetli davrandığımızı, bugün ülkemizde yaşananlar karşısında bir kez daha anladık. Daha yeni Özgecan olayı ile yüreklerimiz burkuldu”

Ufuk Kekül konuşmasını,    tiyatronun oyunlarının daha çok izleyiciye sunulması için destek ve katkı çağrısı yaparak,”Tiyatro seyirci ile vardır. Seyirciler olarak tiyatroyu yaşatalım. Bu hepimizin görevi olmalı. Çünkü tiyatro ölürse, hayat ölür” cümleleriyle bitirdi.

0ox9k5q2i5sag482d59bmpAKSU SANAT DOSTU

Gala gecesinde ayrıca Tiyatro Gazetesi’nin Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya sanata ve tiyatroya katkılarından dolayı verdiği, “Sanat Dostu Belediye Başkanı Ödülü Başkan Yardımcısı Orhan Kurt tarafından Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez’e verildi. Tökez, Başkan Kerim Aksu’nu başka bir programdan dolayı geceye katılamadığını, Başkan Aksu ve ekibinin sanata bakışının bu ödülle daha da güçlendiğini söyledi.

Gala gecesi eski ve yeni oyuncuların izleyicileri birlikte selamlamasıile sona erdi. manset_giresun_5724ryen77c54zz5573os0

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen Derya Gülü isimli oyun her hafta Salı ve Cuma akşamları tiyatro severlerle buluşmaya devam edecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir