GiresunManşet Üstü

DENİZDE BOĞULMAYA ÖNLEM VE YASAKLAR

Giresun Valiliği, yaz mevsimi ve deniz sezonunun açılmasından dolayı artan boğulmalar için alınması gereken önlemlerin önüne geçmek amacıyla Vali Hasan Karahan imzalı bir genelge yayınladı. Genelgede; boğulma vakalarının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili bilgiler yeraldı. .

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yüzme alanı olarak belirlenen alanlarda bulunan turizm, belediye ve özel idare belgeli ruhsatlı plajlarda belgeli Cankurtaran görevlendirileceği belirtildi. .

Açıklamada şu bilgiler yeraldı:" Halkın, özellikleCankurtaran bulunan mevkilerden denize girmeleri sağlanacaktır. Havanın aşırı rüzgarlı ve denizin dalgalı olduğu zamanlarda işletmelerce, ilgili belediyelerce ve kaymakamlıklarca vatandaşların denize girmemeleri konusunda uyarıcı anonslar yapılacak veya yaptırılacaktır. Yüzme alanları sürekli ve düzenli bir şekilde hijyen açısından İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce denetlenecektir. Halkın yoğun olarak kullandığı yüzme alanlarının bulunduğu bölgelerde il sağlık Müdürlüğünce tam teşekküllü ambulanslar görevlendirilecektir. Milli Eğitim Bakanlığının valiliklere gönderdiği boğulma olaylarının önlenmesi  ve bu amaçla öğrenci ve velilerin bilinçlendirilmesine ilişkin genelge uyarınca gereken çalışmalar yapılacaktır.Yüzme alanlarından faydalanan vatandaşların can emniyetleri açısından,  bu alanlarda su altı tüfeği ve zıpkın gibi aletlerin bulundurulması ve geçiş amaçlı olsa dahi giriş ve çıkışları yasaklanacaktır. Turizm amaçlı su altı ve su üstü sportif faaliyette bulunmak isteyen acente ve işletmelerin Valilikten yeterlilik belgesi almalarının zorunlu olduğu, uymayanların faaliyetlerine izin verilmeyeceği ve Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince idari yaptırım uygulanacağı ilgili yerlere duyurulacaktır. Sorumlu idarelerce  (belediye, özel idare, kaymakamlıklar), yüzme alanı olarak belirlenmeyen deniz alanlarında yüzmenin, can güvenliği açısından tehlike arz ettiğini belirten levhalar (Türkçe, İngilizce) konulacaktır. Yüzme alanı olarak belirlenmeyen deniz alanlarında denize girilmesi yasaklanacak, talimatlara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari yaptırım cezası uygulanacaktır. Deniz alanları dışındaki göl, nehir, gölet, su birikintileri gibi yerlerde, yukarıda belirtilen hususlar göz önüne alınarak ilgili idarelerce (belediyeler, il özel idaresi, kaymakamlıklar, muhtarlıklar) gerekli tedbirler alınacaktır. Sahil kıyısındaki İlçe Kaymakamlıkları ve belediyelerle, sahil dışındaki kaymakamlıklar ve belediyeler yukarıda belirtilen hususları göz önüne alarak sorumlu bulundukları alanlarla ilgili gereken tedbirleri alacak ve uygulayacaklardır. Boğulma olaylarının sık yaşandığı yüzme alanları tespit edilerek yukarıda belirtilen tedbirlerin bu tip yerlerde daha özenle uygulanması sağlanacaktır"

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir