Giresun

DAVULA ANKET, TOPA YASAK

GİRESUN VALİSİ ŞAHİN, SAHUR TOPUNUN YASAKLANMASINI İSTEDİ. GEREKÇE; "KUŞLAR ÜRKÜYOR, ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR KORKUYOR"…

Giresun Valiliği, sahur davulu için anket yaparak halka görüş sormaya karar verdi. Ancak sahurda top atılmasını 'patlama sesinden çocuklar ve yaşlılar raahtsız oluyo, kuşlar ürküyorr' diye yasakladı. Açıklamada, Giresun Kalesi'nden ramazan topu atılmasına devam edeceği belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:: "Özellikle Sahurda patladığında çocukları ve yaşlıları rahatsız etmesinden dolayı geçmiş yıllarda şikayetlere konu olan ve ayrıca kuşları ürküten  top atışı uygulamasına son veriliyor.

Günümüzde saat, telefon, internet, televizyon gibi teknolojik gelişmelerle birlikte 7’den 70’e herkesin zaman dilimlerinden anında ve en doğru biçimde haberdar olabiliyor.

Topun patlamasıyla birlikte çocuk ve hastaların rahatsız edilmesi  ve ayrıca kuşların ürkmesini dikkatte alan Valiliğimiz, teknolojik gelişmeler ışığında zaman dilimlerini herkesin anında öğrendiğinden dolayı büyük gürültü kirliliğine sebep sahurda top atışlarının kaldırılması için harekete geçti. Bu yönde alınacak Mahalli Çevre Kurulu Kararıyla Ramazan ayında sahurda patlatılan top tarihe karışmış olacak"

Bir yorum

  1. RAMAZAN Ayına mahsus Geleneklerimizi yok saymak Sayın Valilik Makamının hakkı değildir.Müslüman-Türk Milletinin geleneklerine saygı göstermek ülkede yaşayanların uyması gereken bir edeptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir