AktüelGiresun

Cumhurbaşkanı fındık 54 dedi, TMO 53’e indirdi

TMO Giresun kalite fındığı 53, Levant kaliteyi 52 TL'den alacak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önceki gün 54 TL olarak açıklanan fındık fiyatı ile ilgili tartışmalar ve fiyatta polemik sürerken TMO, alım kampanyasına ilişkin duyuru yayımladı. Ancak bu duyuru da tartışmaları dindirmeye yetmedi. 

TMO’nun duyurusunda Cumhurbaşkanının “TMO ortalama 54 TL’den fındık alacak” ifadesine uyulmadığı görüldü. Kurum fındıkları eskiden olduğu gibi Giresun kalite, Levant kalite ve sivri olarak ayırdı. Ancak Giresun kalite fındığın fiyatının 53 TL olarak belirlediğini duyurdu.

ALIMLAR 22 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR 

TMO 2022 ürünü fındık fiyatını; Giresun kalite fındık için 53 , levant kalite fındık için 52 , sivri fındık için ise 51 lira olarak duyurdu. Fiyatların yüzde 50 randıman esasına göre belirlendiği ve her bir randıman için ayrıca ilave fiyat verileceği belirtildi. Buna göre elli randımanın üstündeki her bir randıman için üreticiye kilo başında 1 lira 6 kuruş daha ilave yapılacak.
TMO açıklamasında 2022 ürünü fındık alımlarına 22 Ağustos Pazartesi gününden itibaren başlanacağı, alımların randevu alınarak gerçekleştirileceği de İfade edildi. TMO’nun aldığı fındıkların ödemelerini geçen yıl olduğu gibi en geç 20 gün içerisinde yapması da bekleniyor.
ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
“TMO 2022 alım sezonunda yüzde 50 sağlam iç esasına kabuklu fındığa kilo başında levant kalite için ve Giresun kalite için alan destekli olarak ben burada rakam açıklıyorum. İnanıyorum ki sizler de kabul edeceksiniz, ortalamalısını 54 TL olarak inşallah açıkladım. Hayırlı olsun bereketli olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir