Giresun

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN GİRESUN’A YENİ HİZMET MÜJDESİ YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hizmet müjdesi bekleyen Giresunlular, hayal kırıklığına uğradı. Erdoğan, siyasi gündeme ilişkin açıklamalar yaptı, daha çok bugüne kadar yapılan bazı devlet hizmetlerini anlatmakla yetindi.
Erdoğan, Güney Çevre Yolu, Tirebolu’ya demiryolu, inşaatı duran Eğribel tüneli gibi ana projelerden bahsetmedi. 

Valilik yanındaki ara yolda miting düzenleyen Erdoğan, konuşmasına alanda polis kayıtlarına göre 26 bin kişi olduğu iddiasıyla başladı ve  “şu meydanı dolduran, muhteşem katılım bugün bambaşka. Rabbim inşallah 31 Mart akşamı da sandıkları nasıl patlattığınızı bizlere göstersin, bu vesileyle Giresun’a olan şükran borcumu da ödemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Giresunluların seçimlerde kendilerine destek verdiğini ifade eden Erdoğan, “yüzde 64,5 gibi rekor bir oy oranıyla cumhurun ittifakına sahip çıktınız. Bize destek verdiniz, bize istikamet çizdiniz, hayır duaları ettiniz. Rabbim hepinizden razı olsun, yol arkadaşlığımızı muhafaza buyursun.”dedi.

Erdoğan, önlerinde 31 Mart imtihanı olduğunu anımsatarak, “Şimdi önümüzde dönmemiz gereken son bir viraj var. Ülkemizin 2023 hedefleri yolunda, aşmamız gereken son bir engel var. Hep beraber güç birliği yapıp bu süreci de başarıyla atlamamız gerekiyor. Ülkemiz için, istikbalimiz için, daha güzel, daha güçlü, daha istikrarlı Türkiye için sizlerin desteğini bekliyoruz. 31 Mart’ta, Giresun’dan çok daha kararlı bir şekilde iradesine, partisine, kadrosuna sahip çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Partisinin adayı Aytekin Şenlikoğlu’na destek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan 31 Mart seçimlerinin millete ve demokrasiye hayırlı olmasını, Giresun ile tüm Türkiye için barışa ve huzura vesile olmasını diledi.

Son 17 yılda Giresun’a toplam 15 milyar lira yatırım yaptıklarını ve eğitimde bin 776 adet yeni derslik inşa ettiklerini, 30 bin öğrencinin eğitim gördüğü Giresun Üniversitesini de kendilerinin yaptığını anlatan Erdoğan, 6 bin 520 kapasiteli yüksek öğrenim yurdunu da hizmete aldıklarını ifade etti.

Gelecek birkaç yıl içerisinde Şebinkarahisar, Görele ve Tirebolu’da toplamda bin 100 kapasiteli yüksek öğrenim yurt binalarını da hizmete alacaklarını belirten Erdoğan, 20 bin kapasiteli stadın yapımının da sürdüğünü, yıl içinde tamamlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut stadın yerine de bir millet bahçesi yapmak için çalışmalara başladıklarını, ihale sürecinin devam ettiğini kaydetti. Tirebolu, Görele ve Bulancak’a gençlik merkezi Eynesil ve Espiye’ye spor salonları yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun Gençlik Merkezi ve spor salonu ile Espiye Gençlik Merkezinin yapımının, Keşap Gençlik Merkezinin de ihale sürecinin devam ettiğini söyledi.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, şehit yakınları, yaşlılar ve engellilere 1,2 milyar lira tutarında destek verdiklerini belirten Erdoğan, Giresun’a 14’ü hastane olmak üzere, toplam 45 sağlık tesisini kazandırdıklarını anlattı.

Erdoğan, 350 yataklı Giresun Kale Devlet Hastanesi ve Eynesil İlçe Hastanesinin yapımının devam ettiğini, 7 sağlık tesisinin ise plan, proje ve ihale aşamasında olduğunu aktardı.

Giresun’da TOKİ vasıtasıyla 2 bin 452 konut projesini hayata geçirdiklerini ve imar barışı ile de 122 bin 700 Giresunlunun sıkıntısını çözdüklerini söyleyen Erdoğan, 20 ata yadigarı eseri restore ederek ihya ettiklerini, Şebinkarahisar’da bulunan Taşhan’ın restorasyonunun ise sürdüğünü kaydetti.

“28 KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOLU, 117 KİLOMETREYE ÇIKARDIK”

Giresun’da 28 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 117 kilometreye çıkardıklarını belirten Erdoğan, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolundaki ve Giresun-Espiye ayrımı-Dereli arasındaki tünellerden bazılarının tamamlanarak hizmete açıldığını ifade etti.

Erdoğan, “Dereli Tüneli’ni de tamamladık fakat kamulaştırma problemlerinden dolayı henüz trafiğe açılamadı. Duroğlu Tüneli’nde ve projenin diğer taraflarında çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Giresun ayrımı-Dereli, Şebinkarahisar-Suşehri ayrımı yolundaki Eğribel, Pınarlar ve muhtelif tüneller ile bağlantı yollarının da yine bu yıl tamamlanacağını ifade eden Erdoğan, “Eğribel Tüneli’nin tamamlanmasıyla güzergah, 6,5 kilometre kısalacak. Mevcut yola göre de 25 dakika zaman kazanılacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir