Aktüel

Cumartesi Doğacıları Yayla Göçü Yürüyüşü yaptı

Orta Asya'dan Anadolu'ya 5 bin yıllık yaylacılık geleneğini Doğu Karadeniz'de sürdüren yaylacılar, havaların ısındığı şu sıralar hayvanları ile kilometrelerce yürüyerek yaylalara çıkıyor. Uzun yıllardır Giresun'da kurulu bulunan Giresun Cumartesi Doğacıları Geleneksel Yayla Göçü Yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Havaların ısınmasıyla birlikte şenlenen Giresun yaylalarında otantik bir geleneği temsili olarak canlandırmak ve bunun yanı sıra Giresun doğasının güzelliğini ve cazibesini yansıtmak amacıyla yapılan Yayla Göçü Yürüyüşü 2 gün sürdü.a0004

Mustafa Kaplan öncülüğünde Şükrü Şahin, Tuncer Çetin, Hüseyin Özdemir, Nihat Salman, Turgut İlyasoğlu, Haluk Demirkılıç, Saim Yüksel ve Faruk Aydın Demir, Osman Harmanşah, Salih Aydın, Mehmet Çamcı ve Hüseyin Elmalı'dan oluşan doğa grubu Cumartesi saat 10.00'da Kartepe'den Eğrianbar obasına ulaştı. Burada kendilerini bekleyen ve göç yapan yaylacılar ile buluşan doğacılara sarı ve mor orman güllerinden oluşan, adeta bir çiçek tarlası görünümündeki muhteşem Kartepe manzarası eşliğinde çay ve kahvaltının ardından Oba halkıyla keyifli bir sohbet edildi. Bu sıcak sohbetin ardından yaylacılar ile yürüyüşe başlanıldı.

1 saat kadar sonra Karabulduk, Yağlıdere, Keşap ve Eğrianbar üzerinden gelen eski göç yollarının kesişme noktası olan Kırboğaz mevkiine gelindi. Buradan küçük bir moladan sonra Kulakkaya obasına doğru yola çıkan grup saat 14.00 civarında Kabakkayası Obası araç yolunun bitiş yeri olan eski katır yollarına girdi. 2 saatlik kayalık arazi geçişinden sonra İncebelde yemek ve dinlenme molası verdi.

Bilahare konaklayacakları Karadağ Belen mevkisine ulaştılar.

Zaman zaman yağışlı, güneşli ve sis içinde geçen bir yolculuğun ardından hava şartlarının tekrar değişmesi üzerine gök gürültüleri eşliğinde hızla kamp hazırlıkları tamamlandı. Ve ardından hızlı bir yağmur başladı. Kısa süren yağmurdan sonra doğacılar ve yaylacılar kamp ateşi etrafında toplandı ve çaylar demlendi. Yaylacılar eski yol hikayelerini, doğacılar ise anılarını koyu bir sohbet eşliğinde dillendirdiler.

2. gün erkenden kalkıp yol hazırlıklarını yapan grubu güneşli bir gün karşıladı. İnişli çıkışlı 1,5 saatlik yolculuktan sonra 1 gün ara ile Döllek obasında tekrar araba yoluna ulaştılar.

Araba yolunu takiben eski bir konaklama yeri olan ve ismini de oradan alan Menteşhanı mevkiinde durup ormandan çıkmadan doğacılar, yaylacılar ile son bir hatıra fotoğrafı çektirip vedalaştı.

Buradan ayrılan doğacılar yürüyerek Göktepe eteklerindeki eski yassıalan obasında kendilerini bekleyen araçlarına ulaştılar.

Ve daha sonra Kümbet üzerinden Giresun'a ulaştılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir