AktüelGiresun

CHP’YE GÖRE FINDIK FİYATI ‘FİYASKO VE HAYAL KIRIKLIĞI’

Açıklanan fındık fiyatına bir tepki de CHP’den geldi. İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu yaptığı açıklamada; fiyatın daha önce 5-6 dolar civarında olduğunu hatırlattı ve  “Geçmiş yıllarda ki fındık fiyatlarına bakıldığında bu yıl açıklanan fiyat, tam bir fiyaskodur” dedi.

2022’te tüm uyarılarımıza rağmen 3 dolar olarak açıklanmıştır. Bu fiyat tam bir hayal kırıklığıdır. Uzunalioğlui “Ülkemizde her malın fiyatı geçen yıla göre en az 3 kat artmış olup artan enflasyon, işçilik, gübre ve maliyet fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 4 doların yani yaklaşık 75 TL’nin altında ki fiyatlar üreticinin emeğinin asla karşılığı değildir. Geçmiş yıllarda 5-6 dolar seviyesinde süregelen fiyatlara göre müjde gibi açıklanan 3 dolar fiyat, üretici için zararına satış demektir” değerlendirmesini yaptı.

CHP il başkanın açıklaması şöyle: “Son günlerini yaşayan AKP iktidarının son kez açıkladığı fındık fiyatında maalesef üreticinin alın terinin hakkı verilmemiştir. Bu fiyat üreticiyi değil fındık tekellerini ve yabancı sermayeyi sevindirmiş, fındık üreticisinin hakkı bunlara peşkeş çekilmiştir.Fındık üreticisi bu fiyatla mağdur edilmiş maliyetini dahi karşılamayan alan bazlı ödeme, mazot ve gübre destekleriyle birlikte kilogram başına ortalama 54 liraya denilerek net fiyatı dahi belli olmayan bu açıklama ile fındık üreticisinin emeği çalınmıştır. Halka hizmet, Hak’ka hizmettir diyenler, beşli müteahhitlere kıyak ihaleler verirken halka sadaka gibi fiyat açıklamıştır. Yandaşlarını zenginleştirirken halkı hiç mi hiç düşünmedikleri bir kez daha tescillenmiştir. Bu fiyat üreticiyi değil, Ferrero’yu sevindirir.
Bunun adı halkı yoksullaştırmaktır, halkımız bunun hesabını sandıkta sorar. Kimse merak etmesin gelecek yıl fındık fiyatını biz açıklayacağız ve üreticimizin yüzünü güldüreceğiz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir