GiresunManşet Üstü

CHP’Lİ YILMAZ’DAN LİMAN İÇİN TEKLİF…

*İL GENEL MECLİSİ GURUP BAŞKAN VEKİLİ MEHMET YILMAZ, GİRESUN LİMANI’NIN KRUVAZÖR VE GÜMRÜKLÜ AMBAR LİMANI OLMASINI İSTİYOR

*YILMAZ,  2011YILINDA BU KONUDA ALINAN BİR KARAR OLDUĞUNU VE ÇAKIROĞLU FİRMASININ BUNA UYMADIĞINI SÖYLEDİ

Giresun İl Genel Meclisi’nde gündem dışı bir konuşma yapan CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Giresun Limanı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin sorumluluk alanına giren konularda meclisin çalışma yapmasını istedi.   Kravazör gemilerinin limana yanaşması ve limanın Gümrüklü Ambar Limanı olabileceğini söyleyen Yılmaz, Çakıroğlu firmasının bununla ilgili taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi.  

ÇAKIROĞLU TAAHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEMİŞ…

Mehmet Yılmaz, limanın Giresun’a katkısı olmadığını, işlevsiz hale getirildiğini  ifade ederek şunları söyledi:”Giresun Limanı,  özelleşmesinden bu yana yılan hikayesine dönmüştür. Çocuklarımızın ;”Giresun üstünde vapur bağırdığını” ancak türkülerimizden öğrenebildiği yıllarda yaşıyoruz.Kendi çocukluğumuzda yolcu ve yük gemileri ile dolup taşan limanımızın bugün geldiği nokta, içler acısıdır. Bir dönem sadece kömür,şimdi de taş, kaya yığılan bir alan olarak kullanılan,liman faaliyetleri dışında  ,halı saha ,otopark,otellere alan kiralama gibi her türlü faaliyetin yapıldığı bir limandır. 17 yıldır bir türlü kruvazör ve gümrüklü anbar limanı olamayan bir Giresun  Limanı var ortada”

“Tam 13 yıl önce açılan dava bahane  edilmiş, ancak 2010 yılında mahkemesi bitip, sonradan yapılan dolgu alanları da kendisine teslim edilen işletmeci Çakıroğlu Firması tarafından  yapılmayan tahahütler nelerdir? milletvekilimiz sn.Mehmet Geldi tarafından 2013 yılında açıldığı söylenen davanın son durumu nedir?” diye soran CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz,  30 Haziran 2011 yılında dönemin Valisi Dursun Ali Şahin tarafından düzenlenen ve Belediye Başkan Vekili  Ahmet Yusufağaoğlu, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Burhan Külünk, Defterdar Vekili Sayın Nuran Ofli ile Çakıroğlu firmasının genel müdürü ve yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, kruvazör gemilerin limana getirilmesi  ve limanın Gümrüklü Ambar Limanı olması yönünde firmanın da kabul etmesiyle karar alındığını söyledi.

“BAKAN CANİKLİ DESTEK VERECEKTİR”

Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi ve Bakan Canikli’ye çağrıda bulundu:  Limanımızın bu şekilde değerlendirilmesinin önündeki engellerin neler olduğunun bir komisyon çalışması ile ortaya konması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili  İl Genel Meclisi Başkanlığına hazırladığımız  bir önergeyi sunacağız.  Özellikle kruvazör gemilerin yanaşması ile  turizm gelişecek. Gümrüklü Ambar Limanı  da; bir yandan  İç  ve  Doğu Anadolu bağlantısı Eğribel Tüneli ve Gümüşhane –Tirebolu demiryolu ile  güçlendirilerek Giresun  ekonomisi ayağa kalkacaktır. Yeni atanan  Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hemşehrimiz Sayın Nurettin Canikli’nin  bu konuya gerekli desteği vereceğine inancımız tamdır”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir