GiresunManşet ÜstüSiyaset

CHP’Lİ VEKİLDEN CİDDİ İDDİALAR

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, servis, yemek giderlerinin idarece karşılanacağı vaat edilerek, hatta burs verilerek yoksul ailelerin çocuklarının İmam Hatip Ortaokullarına yönlendirme çalışması olduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplandırmasını istediği soru önergesinin gerekçesinde, “Eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte her yıl olduğu gibi velilerden çeşitli gerekçelerle para toplanması kamuoyunu rahatsız etmeye devam etmektedir. Hal böyle iken bunun üzerine basın yayın organlarında kimi İmam Hatip Ortaokullarının tercih sebebi olabilmesi için fakir ve yoksul ailelerin çocukları hedef alınarak kendilerine aylık burs, taşıma ve servis ücreti, eğitim masrafı ve diğer giderlerinin okul idarelerince karşılanacağı vaad edildiği iddiaları yer almaktadır”dedi
CHP Milletvekilinin iddiaları şu biçimde:

1.  Özel Eğitim Hizmeti veren devlet okulları ile taşımalı eğitim verilen okullar dışında Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilerinin ulaşım ve yemek gideri karşılanan okullar mevcut mudur? Şayet mevcut ise bu okullar hangileridivhangi kriterlere göre tespit edilmektedir? Bu harcamalar Bakanlığın hangi gider kaleminden karşılanmaktadır?

2.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarından ilk ve ortaöğrenim seviyesinde öğrencilere yönelik burs verilmesi şeklinde bir uygulama söz konusu mudur? Fakir ve yoksul, çocuk okutamayacak durumdaki ailelerin çocuklarını İmam Hatip Okullarına yönlendirmek üzere böyle bir uygulama yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir