Giresun

CHP’Lİ MEHMET YILMAZ’IN İL GENEL MECLİSİ KONUŞMASI

 Son yıllarda özellikle büyük can ve mal kayıplarıyla bölgemizde gündemden düşmeyen, DOĞANIN,  VAHŞİ KAPİTALİZM İLE HESAPLAŞMASI olarak özetleyebilecğimiz bu afetle;r DOĞAL DEĞİL,İNSAN ELİYLE ALT YAPISI  HAZIRLANMIŞ BEKLENEN YIKIMLARDIR. Dereleri  zincire vuran H E S’ler,Deniz dolgusu ile geçirilen Samsun –Sarp  Karayolu nedeniyle yükselen kıyı bandı yüzünden derelerin,atık ve yağmur sularının denizle buluşmasının güçleşmesi ,aşırı  yağışlarda suyun geriye basması ile bu afetler olmaktadır

Eğer 1990 lı yıllarda planlandığı ve projelendirildiği gibi bu yol deniz dolgusuyla değil,300m. Kodundan TÜNEL VE VİYADÜKLERLE GEÇİRİLSEYDİ ASLA BU FELAKETLER BU DÜZEYLERDE YAŞANMAYACAKTI.

Diğer bir önemli konuda ;Kültür-Sanat tarihiyle gurur duyduğumuz Giresun umuzun, Sokakbaşında hizmet veren Özel idaremize ait ken yıkılan  Kültür sitemiz le 5 yıldır  salonsuz ve sahnesiz kalması halkımızı  KÜLTÜR-SANAT YOKSULU hali ne getirmiştir.Bu durum sizler gibi ,beni de çok üzmektedir.                           Ülkemizde  2.Meşrutiyet yıllarında  İLK ŞEHİR TİYATROSU  KURULAN İL  OLARAK ÖVÜNDÜĞÜMÜZ     GİRESUN’DA;  1990’lı yıllardan sonraki süreçte başta Tiyatro olmak üzere Kültür-Sanatın canlanmasında eski adıyla ŞEHİR SİNEMASI, daha sonra İl Özel İdaresi tarafından ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜRÜLEN, VALİ SAMİ OYTUN KÜLTÜR SİTESİNİN   çok büyük katkısı olmuştur. O yıllarda Giresun Sanat Tiyatrosu yönetici ve oyuncusu olarak bu salonun bize sağladığı  olanakları  ve kolaylıkları asla unutmadım.                  

Bu Kültür Sitesinin katkıları ta ki 2012 yılında YIKILANA kadar sürmüştür.

YENİSİNİ YAPMADAN ESKİSİNİ YIKMANIN FATURASI EN AĞIR ŞEKİLDE ,BÖLGEDE EN CANLI SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMA SAHİP  GİRESUN HALKINA ÇIKARILMIŞTIR. Tiyatro ,Konser ve diğer etkinlikler SALONSUZ KALMIŞ ve Giresun’ lu Kültürel ve Sanatsal AÇLIĞA MAHKUM EDİLMİŞTİR.

Yıkımdan sonra, İl Özel İdaresinin Sokakbaşındaki 1130m2 alanı ile Giresun  Belediyesinin  Rus Pazarındaki 2700 m2 alanının  becayişi yapılmış ancak projedeki eksiklik nedeniyle uzun bir süre Kültür ve Turizm Bakanlığına kabul ettirilememiştir. Bu yıl yapılan yeni düzenlemeler ile nihayet Giresun’umuzun bu yaşamsal  Kültür Sitesi yada Kültür Sarayı projesinin Bakanlık Müsteşarının masasına kadar gelmiş olduğunu öğrendik. Bu projenin daha fazla bekletilme mesi için  ,Bakanımız  sn.Nurettin Canikli   devreye girerek  bu  işi hızlandırma lıdır.  Böylelikle Giresunumuz  Sosyal ve  Kültürel  yaşamında önemli bir eksiğini tamamlamış olacaktır.                                  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir