GenelGiresun

CHP’Lİ MEHMET YILMAZ’DAN ÖNEMLİ HES İDDİALARI

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantısına,CHP Gıurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın İkisu Barajı konuşması damgasını vurdu.  Gelecek yüzyılın en büyük savaşlarının “SU SAVAŞLARI “ olacağını söylüyen Yılmaz,  “ ülkemizin derelerinde ,nehirlerinde  HES’lerle  (Hidroelektrik  Santralleri) tutsak edilen SULARIN, KULLANIM   HAKKININ DA elimizden alınabile ceği tehlikesi var. Son yıllarda ilimiz de de HES konusu artık çığırından çıkmış hiçbir hesaba kitaba dayanmadan , derelerimize adım başı HES yapılmakta ve bunun nerede duracağı bilinmemektedir. Şirketler üzerinden kolaylıkla satış devri yapılabilen bu santrallerin yarın uluslararası TRÖSTlerin kontrolüne geçmesi ülkemiz için gelecekteki  su savaşlarını bugünden kaybettiğimiz anlamına gelir”dedi.

Geleceğin enerji kaynağının SU DEĞİL,GÜNEŞ VE HİDROJEN olduğunu görebili yorsak, içme suyu açısından su kaynaklarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız.

Tüm bu gerçeklerin ışığında ,Giresun için özellikle İÇME SUYU geleceğimizin en prestijli projesi olan,başlangıcı 1960lı yıllara dayanan ANNAKKAYA BARAJI PROJESİ, nedense sonraki yıllarda özellikle AKSU DERESİ üzerine yapılan en son sayısının kaç olduğu bilinmeyen Santraller nedeniyle ,İKİSU BARAJI VE HİDRO- ELEKTRİK TESİSİ PROJESİ haline dönüştürülmüştür. BU konuyu 3.kez tartışmaya açıyorum bu mecliste. En son GÖVDELİ İÇME SUYU BARAJINDAN VAZ MI GEÇİLİYOR ?soruma ,Meclis Başkanımız Mürşit Gürel hayır içme suyu projesi devam ediyor demişti. Umarım öyledir. Çünkü 2011 yılında DSİ 22. Bölge müdürü de bu proje ile Dereli ,Keşap ,Merkez ve Bulancak ilçelerinin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söylemişti.  Öncelikle  DSİ neden,Gümüşhane Bahçecik Barajı ve daha önce yapılan Trabzon Atasu barajında  olduğu gibi,İKİSU BARAJINI DA İÇME SUYU BARAJI OLARAK İHALE ETMEDİ?Çünkü  Atasu barajına daha sonra HES dahil ediliyor.Önce içme suyu barajı kuruluyor.Bizim  İKİSU,ne tuhaftır ki  DSİ 22. Bölgede önce HES’e devredilen tek örnek.

 Annakkaya’nın dar ağzından dolayı  dünyanın en ucuz ,en kolay yapılabilecek barajından geldiğimiz son nokta elimdeki haritadaki gibi İKİSUDAN  ,PINARLARIN ALTINDAKİ HES’E  SU TAŞIMAK.YANİ BİR GÖVDELİ BARAJ  HES’i değil.Eğer aksini söyleyen varsa  lütfen AVAM PROJELERİNİ getirip bize anlatsın lar ne yaptıklarını.  Asıl amaç ,hedef  içme suyu mu? Yoksa HES mi? Bizim için yaşamsal olan İKİSU İÇME SUYU projesidir. Çağırın DSİ yetkililerini bizi aydınlatsın lar.Geçen yıl bu konuda verdiğim önergeyi  oylayarak red etmiştiniz.Onun için tekrar önerge vermeyeceğim.Giresun’un  en az 4-5 ilçesinin içme Suyu geleceği ,şirketlerin kar hırsına mı feda  ediliyor?  Diye sorarak hepinizi saygıyla selamlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir