Giresun

CHP’DEN GİRESUN AÇILIMI

CHP KARADENİZ İLLERİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLARI TOPLANTISINA, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKHAN GÜNAYDIN'IN ÖZELEŞTİRİ İÇEREN KONUŞMASI DAMGA VURDU 

CHP Gençlik Kolları Karadeniz Bölge Toplantısı yapılan konuşmalarla başladı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, yaptığı konuşmada, "Partinin düşüncesinin genç olması, ilkelerinin evrensel olması gerekir. Sıcak politikanın içine düşerek, Bekir Bozdağ'a laf yetiştirerek, Bülent Arınç'ın saçmalıklarına cevap vererek böyle bir işi yapamayız" diye özeleştiri verdi.

Günaydın, gençlerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak "Memlekette 76 milyon insan yaşıyor ve yaş ortalamamız 29. Yani Türkiye çok genç bir toplum. Bu ülke 100 milyon nüfusu görecek, projeksiyonlar bunu gösteriyor ama nüfusun yaşlanması için çeyrek asırdan fazla zamana ihtiyaç var. Bütün bunlar neyi gösteriyor? Eğer iktidar olma hedefiniz varsa ortalaması 29 olan nüfusun taleplerini ve beklentilerini karşılayabilecek bir refleks içerisinde olacaksınız. Bunu yapmanın iki yolu var. Birincisi gençleri partiye davet etmek ama yetmez. İkinci ise partinin düşüncesinin genç olması gerekir ve yeni zamanın ruhunu yakalayabilmesi gerekir. Düşünceyi, zihni, aklı çağdaşlaştırmak temel iştir” diye konuştu.

AKP’ye ve Başbakana yönelik eleştirilerde bulunan Gökhan Günaydın, "Bir vahabi diktatörlüğü kurmaya çalışan AKP var, bir de ona karşı haziran direnişi yapabilmiş bir memleket var" dedi

Günaydın, şunları söyledi: "Ben Gezi direnişi falan demiyorum çünkü Gezi direnişi diye tanımlayacaksam Kenedy veya Dikmen veya İzmir'deki Gündoğdu'yu veya Türkiye'nin sanırım Bayburt hariç 80 ilinde ortaya çıkan direnişi nasıl tanımlayacağız? Gezi ruhu diyebiliriz ama Haziran direnişi demekte gerçekten fayda var. Neye karşı çıktı bu çocuklar? İki şeye karşı çıktılar. Birinci faşizme, iki kapitalizmin kapkaççı görüntülerine karşı çıktılar. Bu iki karşı çıkış bir gençlik hareketi şeklinde kendisini gösterdi. Bu talepleri ortaya koyan gençliği de saygıyla karşılamak ve onlarla birlikte hareket etmenin onurunu yaşamak lazım ama, 'Egemen olan biziz dolayısıyla kapsayıcı olacak olan da biz olacağız' mantığıyla çıkarsanız başkalarının marjinal diye tanımladığı daha küçük gruplar ama aktivist gruplarla beraber davranamazsınız. Onlarla beraber davranabilmenin yolunu bulmak lazım çünkü bizim bir tek çıkarımız var, ortak çıkarımız bu memleketin mağdurları biziz. Gelin bu partide yanlış ne varsa tasfiye edelim. Bu kadar açık söylüyorum, bu partide para için politika yapan varsa, 'Azcık kenarda dur bakalım' deyin. Bu partide günlük siyasi çıkarları için ülkenin ve partinin ortak geleceğini riske atmakta tereddüt duymayan yapılar varsa bir, 'Yeter artık' diyelim hep beraber çünkü şuna inanıyorum, eğer bu memleket yeniden çağdaş sol bir rota tutturacaksa, ki tarihin çarkları bunu gösterecektir, bu memlekette bunu yapacak olan kadrolar Cumhuriyet Halk Partisi'nin doğru kadrolarıdır"

Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise, “ Eğer bir Başbakan çıkıp seçim barajı için, 'Ben getirmedim ki ben kaldırıyorum' diyecek kadar siyasetten ve gerçeklikten kopmuşsa aslında hiçbir sözünü dikkate almamak lazım. Bu diktatörce yaklaşımıyla da vatandaşlarımızın yaşam alanındaki her şeye karışıyor" ifadelerini kullandı. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir