GiresunManşet Üstü

CHP’DE TEMİZLİK…

Yandaş, eş-dost, akraba kayırmacılığı, erdem, liyakat ve ahlaktan sapmaların, yolsuzlukların, usulsüzlüklerin münferit de olsa CHP’ye de sirayet ettiğinin görülmesi, kitlelerde inanç ve güven sarsılması yaratmıştır.

Bunun daha da yaygınlaşmaması ve sağ partilerde olduğu gibi bir kültür olarak benimsenmemesi için yol ve yöntem bulunmalıdır.

Partinin TBMM gurubu bu konuda üzerine düşeni yaparak siyasi etik yasası teklifi ile bir adım atmıştır.

Ancak bu teklif diğer partilerin samimiyetini ölçmek için siyasi, stratejik bir manevra olarak TBMM’de görüşülmeyi beklerken, CHP yönetimi de bu tür davranışları kabul edilmez bulduğunu göstermeli ve çizgiden sapanları konumları, nitelikleri ne olursa olsun şiddetli bir şekilde uyarmalı, derhal disiplin mekanizmalarını harekete geçirmeli, ısrar edeni, direneni kapının önüne koymaktan da çekinmemelidir.

Adresi gizli ofislerde, kapalı kapılar ardında belirlenen adayların seçildiklerinde neler yapabildiklerini gördük, 31 Mart sonrasında bir kez daha gördük.

Bu düzen, anlayış ve kurulan yapı, her türlü kötülüğü yapabilecek, menfaat düşkünü, çıkarcı; nitelik, düzey, misyon ve vizyondan uzak, partinin inanç ve ilkelerini, vicdani sorumluluğunu taşımayan, Atatürk ilke ve devrimlerini içselleştirmemiş, sol, sosyal demokrat kültürden gelmeyen kişileri tepe noktalara taşıyor.

Bu nedenle bundan sonrası için önlem alınmalı,  bu tür özellikteki kişilerin, CHP’ye ‘sızmaları’ engellenmelidir.

Bunun da yegane yolu, partiyi alabildiğine, sınırsız biçimde demokratikleştirmektir. Genel merkez seçme yetkisini örgütlere devretmeli üyeler etkin ve edilgen kılınmalıdır. Dar gurupçu, kitlesel olmayan bir CHP yerine kadın, genç, işçi, çiftçi, köylü, devrimci, demokrat ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayan bir CHP’yi kim istemez?

Bunun için söz, yetki ve karar mekanizmaları, yönetim organları kişilerin sultalarından, lobilerden, kliklerden kurtarılmalı, yönetmeye, temsil etmeye aday olan her kim olursa olsun mutlaka ve mutlaka üyeler tarafından belirlenmelidir.

Bu gerçekleşirse CHP üyeleri kapının önünü süpürecektir.Yoksa her haliyle temiz bir CHP hayaldir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir