Giresun

CHP’DE TATİL BİTTİ, NİHAYET GÜNDEME DÖNÜLDÜ

CANİKLİ’NİN AÇIKLAMALARINA SUSAN CHP, KENAN TATLI’YA CEVAP VERDİ. HAKAN TÜRKER, ‘OSMAN AĞA’YA İADE-İ İTİBAR İSTEDİ”…

AKP’nin kurtuluş savaşı kahramanı Gazi Osman Ağa’yı İstanbul seçimlerine malzeme ettiği iddiaları sürerken ve yapılan açıklamalarla bu konuda bir gündem oluşurken sessizliğini koruyan CHP cephesinden sonunda itiraz geldi.

CHP’den yapılan açıklamada, AKP İl Başkanı Kenan Tatlı’ya cevap verildi. CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, Tatlı’yı siyasi şov yapmakla suçladı ve 3 milletvekilleri olduğunu hatırlatarak “milli mücadele ve halk kahramanı olan Atamız Yarbay Topal Osman Ağa’nın iade-i itibarını istemek, bu kahramanlık destanının devlet arşivleri açılarak ortak bir komisyon eşliğinde TBMM’de incelenmesini sağlamak en büyük sorumluluklarıdır” dedi.

Bu konuda geçmişte verilen önergelerin AKP tarafından ret edildiğini söyleyen Türker, şu çağrıyı yaptı:“Samimiysen, yüreğin yetiyorsa, sözlerinin altında kalmak istemiyorsan başta Yarbay Topal Osman Ağa’ya ve atalarımıza borcunu ödemek istiyorsan, birlik ve beraberlik içerisinde tarihin karanlıklarını aydınlatıp çocuklarımıza da Anıtkabir’de sergilenen onlarca milli mücadele kahramanının arasına iade-i itibarı verilerek gurur ile Atamızın da olmasını, yer almasını istiyorsan ben, biz hazırız, bekleriz”.

Son olarak Nurettin Canikli, geçen hafta yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’nu hedef almış, İstanbul seçimlerindeki mücadelelerini Osman Ağa’nın Pontusla mücadelesiyle bir tutmuştu. Buna seçim sonrasında kayıplara karışan, Giresun ve Türkiye gündemine kayıtsız kalan il başkanı, yönetimi ve milletvekili tepki göstermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir