GiresunSiyaset

CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN ATATÜRK’E SAYGISIZLIĞA TEPKİ

CHP Ordu Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, beraberinde  CHP milletvekilleri Haluk Pekşen, Uğur Bayraktutan, Barış Karadeniz, Bülent Yener Bektaşoğlu, Kemal Zeybek, Çetin Arık ve Ünal Demirtaş ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Rize Belediyesinin "15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi" kapsamında, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelini Rize Valiliği önündeki tören alanına taşımasını eleştirdi.CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN ATATÜRK'E SAYGISIZLIĞA TEPKİ
Torun, Rize’de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelinin taşınmasına tepki göstererek, "Ulu Önder Atatürk’ün heykelini meydanlardan kaldırarak cumhuriyetin kazanımlarını yok saymaya çalışan hadsizlerin çabaları nafiledir." dedi.
Yapılan uygulamanın sıradan bir meydan düzenleme çalışması olmadığını, bunun bir prova, bir üst akıl işi olduğunu öne süren Torun, "Rize’de Cumhuriyet Meydanı’nda 33 yıldır duran Ata’nın heykelinin sökülmesi, başkanlık sistemi ile Cumhuriyet’in tasfiyesinin provasından ibarettir. Yapılanlara şaşırmıyoruz ama öfkeliyiz. Bu topraklar üzerinde vatana ihanet edenler çok çıkmıştır. Ancak bu hainler tarihin kara sayfalarına gömülmüşlerdir." ifadesini kullandı.
Ülkenin kurtarıcılarını, kahramanlarını küçük düşürmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Torun, şunları kaydetti:
"Bu ulusun önderinin heykelini yerinden sökebilirsin, iktidardan aldığın güçle bunu şimdilik yapabilirsin ama Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi Atatürk’tür. Atatürk, Türk milletinin kurtarıcısı ve değişmez lideridir. Meydanlardaki Atatürk anıtlarını kaldırabilirler ama ulusal kurtuluş mücadelesi yaşamış bir milletin, önderini kalbinden silmeye kimsenin gücü yetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir